Nenasytná Královna Viktorie: V dětství ji matka nutila držet diety, v dospělosti po kilech hltala bizarní pokrmy

Kvůli matce držela v dětství diety, tak si to vynahradila v dospělosti. Královna Viktorie měla velmi bizarní jídelníček.

Královna Viktorie i Zdroj fotografie: W. & D. Downey / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Královna Viktorie byla známá svou láskou k jídlu, což ji postavilo před výzvu boje s obezitou a způsobilo, že se její stravovací návyky staly zdrojem frustrace pro její okolí, včetně manžela a služebných. Tato vášeň jí přinesla řadu zdravotních obtíží. A to nejen jí, ale i těm, kteří byli zodpovědní za přípravu jejích bohatých banketů. Královna Viktorie byla svou matkou v dětství udržována pod přísnou kontrolou, což zahrnovalo dohled nad tím, co a kolik toho jí. To proto, že toho na jídelním stole většinou mnoho nebylo. Matka jí později nutila držet nejrůznější diety. Matka ji upomínala, aby nejedla rychle, byla okřikována, nesměla hltat, nebyla nenasytná a nemíchala sůl do omáčky. Tato kontrola zanechala ve Viktorii pocit, že až bude dospělá, bude mít kontrolu nad tím, co jí. 

Puberta byla těžká

I během puberty Viktorie několikrát zkoušela diety, ale sotva dosáhla požadovaných výsledků. Důležité pro ni bylo, že mohla rozhodovat o tom, kdy a co bude jíst. Během dospělosti si nemohla nechat ujít své zvláštní stravovací návyky. Dokázala sníst mnoho jídel za krátkou dobu, a to i po několika hodinách. Její oblíbená jídla zůstávají trochu utajena, protože se říká, že její deníky byly později upravovány, aby skryly její nadměrný apetit. Někteří členové jejího okolí měli obavy ohledně jejích stravovacích návyků, například její mentor lord Melbourne, který ji kritizoval za přejídání a nadměrné pití piva. Častokrát totiž na posezení snědla několik hned několik kilogramů jídla.

Obézní královna

Navzdory tomu, že byla popsána jako „tlustá královna,“ nebyla skutečně obézní podle moderních standardů. Nadměrně obézní byla považována především kvůli tomu, že v té době byla většina populace podvyživená. Viktoria také trpěla zažívacími problémy a potýkala se s dnou a zácpou. Někteří jí radili, aby upravila svůj jídelníček, ale její touha po jídle zůstala silná. Její manžel princ Albert měl obavy o její zdraví a dokonce kontroloval její stravovací návyky. Po jeho smrti se však vrátila k svým stravovacím excesům a rychle přibrala na váze. Její vztah k jídlu byl způsobem, jak pro ni objevovat svět, ačkoli občas trochu neobvyklým způsobem.

Královna Viktorie iZdroj fotografie: Public Domain

Co vlastně jedla

Během oběda nebo večeře královna měla k dispozici luxusní pokrmy, jako polévky, ryby, kuře, roastbeef, křepelky a mnoho dalších lahůdek. Jedním z nejneobvyklejších pokrmů, které byly podávány na jejím dvorním stole, byl krocan naplněný kuřetem, které bylo naplněné bažantem a v něm následně byla houbová nádivka. Mezi jednotlivými pokrmy pojídala slanou zmrzlinu, často jedla brambory, které byly připravovány různými způsoby. Ovoce a sladkosti byly také na seznamu jejích favoritů – každý pokrm končil velkým jablkem a dezertem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články