V roce 1876 se odehrál jeden z nejbizarnějších zločinů v celé historii USA. Jednalo se o pokus odcizit tělo Abrahama Lincolna, v pořadí 16. prezidenta Spojených států.
V té době nebyl rozhodně čerstvě po smrti, protože ho zabili víc jak před 10 lety. Proč by tedy kdokoli v té době kradl jeho tělo? A proč se pak o 25 let později dostal do neoznačeného hrobu? Byl rok 1876 a Lincolnovo tělo se dalo najít v bezpečí v bílé mramorové rakvi. Místem odpočinku byla krypta ve Springfieldu v Illinois na hřbitově Oak Ridge. Jde o venkovský hřbitov, takže ho nikdo nehlídá a nemá ani správce.
Tělo jako nástroj gangu pro výkupné
Jediná věc, která ostatky střežila, byl visací zámek. Zůstává však otázka, kdo by vůbec chtěl krást prezidentovo tělo? Jednalo se o skupinu irských padělatelů z Chicaga vedených zločincem Jimem Kennallym. Hlavním motivem bizarní krádeže bylo uvěznění Benjamina Boyda. Ten byl jedním z nejlepších rytců padělaných poznávacích značek a byl uvězněný v illinoiské státní věznici Joliet na 10 let. Aby mohli zatlačit na vládu, napadlo Jima ukrást tělo.
Dokonalým plánem bylo nacpat ostatky do dlouhého pytle, dát je na povoz a propašovat pryč. Tělo by převezli do severní Indiany, kde by ho vykradači hrobů dočasně ukryli. Jakmile by byl národ dostatečně zděšen, požadoval by gang výkupné v penězích a Boydovo propuštění. Termín loupeže připadl na den voleb, takže hřbitov měl být dokonale opuštěn. Všichni obyvatelé Springfieldu budou počítat hlasy, nikdo si tedy lupičů dlouho nevšimne.
Loupež jako z povedené komedie
Obrovskou chybou bylo ale najmout Lewise Sweglese, protože zbytek týmu neměl žádné zkušenosti s vykrádáním hrobek. Měl být v této činnosti zběhlý, reálně byl ovšem placeným informátorem tajné služby. Vzhledem k minimálnímu zabezpečení hrobky reálně hrozil úspěch dobře promyšleného plánu. Přítomnost Sweglese byla ovšem tím nejhorším prvkem. Hrál svou dvojroli – lupiče přesvědčil, že jim pomůže, na druhé straně informoval svého šéfa.
Gang lupičů se tak vypravil na hřbitov, zatímco Sweglesův šéf a jeho agenti čekali poblíž hrobky. Plán ale selhal, sotva započal. Ačkoli Hughes a Mullen (zbývající lupiči) byli protřelí kriminálníci, nepodařilo se jim vypáčit zámek. Vzali tedy pilník a pilovali. Velmi, velmi pomalu. Jakmile byli uvnitř, pokusili se zvednout rakev o váze 225 kg, se kterou pohnuli jen o 40 cm. Swegles měl přistavit koně a povoz, místo toho však zalarmoval blízké agenty.
Zločin, trest a přesun těla na nové místo
Ti přiběhli, lupiči ale stihli uprchnout východní branou hřbitova – za 10 dní je však zatkli v Chicagu. Abrahamův syn Robert pak najal nejlepší právníky a za 8 měsíců začal proces s Kennallym. Lupiči byli shledáni vinnými a odsouzeni na 1 rok ve stejné věznici jako Boyd. Po této události ovšem zpanikařil John Caroll Power, kustod skoro vykradené hrobky. Pokud si takto vedli naprostí amatéři, co by na jejich místě dokázali skuteční profesionálové?
Bylo tedy rozhodnuto o přesunu Lincolnova těla někam, kde ho nebude moci nikdo najít. Spolu s dalšími pěti lidmi pak Power pohřbil rakev do neoznačeného hrobu. Nikdo z lidí, kteří se akce účastnil, nevěděl, že má v ruce ostatky prezidenta. V roce 1901 bylo pak tělo vykopáno podle instrukcí jediného Lincolnova přeživšího potomka. V ocelovém pouzdru bylo následně spuštěno do hlubokého trezoru, kde spočívá dodnes.