Vylodění v Němci okupované Evropě bylo riskantní záležitostí. Úspěšnému provedení napomohla operace, která měla nepřítele přesvědčit, že hlavní útok nakonec přijde jinde.
Když Spojenci připravovali vylodění ve Francii, věděli, jaká rizika je čekají. Německá armáda měla ve Francii rozmístěné veliké síly včetně obávaných elitních tankových divizí. Pokud by se všechny vrhly na spojenecké jednotky, mohly by je doslova zahnat zpět do moře. Proto Spojenci vymysleli plán s názvem Fortitude South s cílem přesvědčit Němce, že Normandie je jen zastírací manévr a hlavní operace se uskuteční v Pas-de-Calais, aby si silné jednotky drželi v záloze a neposlali je proti vylodění.
Spojenci potřebovali v Normandii získat čas
Operace Fortitude South nebyla jediná, další byla i operace Fortitude North s cílem přesvědčit Německo o vylodění v Norsku a probíhalo i mnoho dalších akcí na oklamání nepřítele. Ale Fortitude South byla jednoznačně nejdůležitější, protože měla donutit vázat silné jednotky daleko od Normandie, kam by se jinak mohly relativně rychle přesunout dříve, než se Spojencům podaří oblast zabezpečit proti jakémukoli útoku.
Klamná operace začala již na konci roku 1943, i když její základy tajné služby položily během celé války. Měly na své straně několik výhod. Pas-de-Calais je nejblíže Velké Británii a jeho zvolení za místo invaze se zdálo logické. Také se odtud dalo snadno postupovat na Německo. Hitler a mnozí němečtí velitelé byli přesvědčeni, že invaze proběhne právě zde. Proto šlo hlavně o to jejich přesvědčení ještě posílit.
Spojenci proto doslova vybudovali falešnou invazní armádu v okolí Doveru, aby vzbudili dojem, že se zde připravuje k útoku. Do jejího čela postavili Němci obávaného generála George Pattona. U pobřeží postavili vojenská ležení s falešnými domy, vojenskou technikou nebo vyloďovacími čluny ze dřeva, překližky a plátna. Zároveň simulovali čilou komunikaci mezi falešnými jednotkami, aby vzbudili dojem, že se na něco připravují. Do karet jim hrála skutečnost, že Němci již téměř nebyli schopni posílat nad Velkou Británii letecký průzkum.
Němečtí agenti pracovali pro Brity
Významnou roli hráli i dříve odhalení němečtí agenti, kteří začali pracovat pro britskou stranu. Němci netušili, že pracují pro Brity, v minulosti od nich dostávali i správné informace. Nyní začali hlásit pozorování jednotek a další údaje, které zapadaly do jiných informací. Spojenci také využívali řízených úniků z diplomatických kanálů. Jejich výhodou bylo, že uměli dešifrovat německou komunikaci, což Němci nevěděli, a mohli si tedy i kontrolovat, jak jejich lest vlastně funguje.
Důležitým prvkem bylo i ničení infrastruktury v okupované Francii. Letectvo útočilo na Normandii, ale na Pas-de-Calais a jeho okolí ještě silněji. Německo nakonec uvěřilo tomu, že vylodění v Normandii je jen operace s cílem odlákat silné tankové divize z Pas-de-Calais do Normandie, aby poté útok proběhl zde. Když za několik týdnů pochopili, že hlavní vylodění opravdu proběhlo v Normandii, bylo již pozdě. Spojenci měli na pobřeží dost sil a zásob a byli schopni německé jednotky porazit.