V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali

Zvonění provází člověka prakticky po celou jeho historii. Zvony se staly posly požehnání, radostí a svátků, stejně jako smrti a katastrof a měly mít doslova magickou moc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za dávných dob v nich lidé viděli magické předměty a tato víra zůstala na mnoha místech dodnes. Zvonění zvonu mohlo změnit jak samotného člověka, tak i celý jeho život. Je na ně navázáno mnoho pověstí a jejich zvuk má léčit tělo i duši. Badatelům se dokonce tento efekt podařilo prokázat. Zvony existují v mnoha velikostech, přičemž nejzajímavější jsou ty skutečně obří. Slávu si získal například velký zvon Dhammazedi, Zikmund a japonský z chrámu Chion-in.

Jednoduchost kopule a jazýčku

Každý funkční zvon se skládá z kopule a jazýčku, který je v ní zavěšen. Zvuk pak vzniká jeho úderem o kopuli. Ačkoli celá konstrukce působí velmi jednoduše, dosažení správného zvuku je obrovské umění. Důležitou roli hraje správná slitina, hlavním kovem pro odlévání zvonů je zvonový bronz. Ve starověké Číně našli archeologové zvony mnoha velikostí. To samé platí pro naleziště skytských a etruských kmenů. Většinou sloužily k zastrašení zlých duchů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Právě z toho důvodu je lidé nosili jako talismany na opasku, případně je věšeli na krk zvířatům. Podle některých odborníků je nejstarším zvonem asyrský, pocházející z let 855–824 před Kristem. Na území Evropy se první zvony začaly vyrábět během 6. století, v Rusku s nimi začali až s příchodem křesťanství. Zvonění mělo odhánět zlé duchy a démony, současně léčit a chránit před bouřkami. Rusko pak začalo odlévat skutečně obrovské zvony.

Viry, bakterie a psychika

Bioložka F. Y. Shipunova si je jistá tím, že zvony generují obrovskou ultrazvukovou energii. Ta dovede odstranit negativní energie i patogenní bakterie. Podle psychiatra A. V. Gnezdilova má zvonění pozitivní vliv na lidskou psychiku. Vysoké tóny v něm dovedou znatelně povzbudit, jeho nízké frekvence naopak uklidňují. Roli přitom hraje jak povaha a forma samotného zvonu, tak také dovednost zvonaře, který ho obsluhuje.

Velký zvon Dhammazedi

Je považován za největší exemplář světa – váží asi 300 tun. Sestává z obrovského množství cínu, mědi, stejně jako zlata a stříbra. Povrch zdobily intarzie safírů, smaragdů i tajemné nápisy. V roce 1484 byl obří zvon ulit pro pagodu Shwedagon a zvonil pravidelně po celých 124 let. Vše se změnilo roku 1608, kdy Španělé napadli Barmu a zvon chtěli roztavit pro výrobu děl. Dovezli ho k řece, po níž se ho chystali přepravit. Potopil ale jak vor, tak i tažnou loď.

Zůstal ležet na dně řeky, za jasného počasí ho však bylo dobře vidět.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zvon Zikmund

Majestátní velký zvon považovaný za symbol Polska. Váží 12,5 tuny a jeho zvuk je slyšet na 30 kilometrů daleko. Dle historických záznamů ho vytvořil německý slévač Hans Begam v roce 1520 na zadání polského krále Zikmunda I. O rok později byl instalován na věži wawelské katedrály v Krakově. Ozývá se během hlavních katolických i státních svátků i při zvláštních radostných a smutných událostech. Tomu, kdo se jej dotkne, má přinášet štěstí.

Zvon Car

Nachází se na úpatí zvonice Ivana Velikého v Kremlu. Váží 200 tun a na výšku měří 6,24 metru. Jde o jeden z největších a nejstarších zvonů na světě, kvůli nešťastnému sledu událostí ale nikdo nemohl slyšet jeho zvuk. Ještě před dokončením ho poškodil požár, odlomila se z něj část vážící přes 11 tun. Kromě mědi a cínu v něm mají být také 2 tuny stříbra a 70 kilogramů zlata.

Který zvon vám učaroval nejvíc?

Zdroj: Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články