Děti měly být unášeny podzemní sítí tunelů a následně zneužívány: Satanské rituály – populární konspirační teorie se spoustou „ale“

Během 80. a 90. let panovalo v Americe po dlouhou dobu přesvědčení, že undergroundová skupina satanistů unáší, mučí a zneužívá malé děti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nic z toho se ve skutečnosti nestalo, nicméně tyto dohady zničily kariéry i samotné životy. Vrcholem byla speciální epizoda NBC Geralda Rivery „Uctívání ďábla: Odhalení satanského podsvětí“, odvysílaná 28. října 1988. Rivera se spoléhal na samozvané „odborníky na satanismus“, kteří si chybně vykládali nepřesné statistiky. Jednalo se o zločiny s pouze nejasnými vazbami na satanismus a senzační zprávy z médií.

Když se spojí vlivy bez kvalifikace

Díl byl však nejsledovanějším dokumentem v americké historii. „V této zemi je víc jak milion satanistů,“ řekl Rivera, přičemž dodal: „A nejspíš jsou i ve vašem městě.“ Následná panika vznikla z myšlenky, že vzpomínky na zneužívání jsou často potlačeny a jdou obnovit pomocí terapie a hypnózy. Přístup byl značně zpopularizován knihou z roku 1980 „Michell si pamatuje“, na které se podílel kanadský psychiatr, který si nakonec vzal pacientku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejnojmenná Michelle si vybavila vzpomínky na údajný satanský rituál a zneužívání, kterého se dopustila její matka. Vlna paniky vypukla v roce 1983 se soudem předškoláka McMartina. Kalifornská matka tehdy obvinila majitele služby hlídání dětí ze zneužití jejího syna. Policie následně rozeslala dopisy rodičům, že jejich děti mohou být zneužívány. Rodiče měly svým ovlivnitelným dítkám klást dotazy, které se ukázaly jako silně návodné a zavádějící.

Honba za senzací a tristní procesy

V tomto trendu pokračovaly i výslechy úřady, zapojily také údajné dětské svědky, kteří spatřili síť tajných tunelů a čarodějnic létajících vzduchem. Po sedmi letech byli majitelé služby zproštěni viny ve všech bodech. Jeden byl za mřížemi 5 let, kdy čekal na soudy, mezitím se stejné procesy rozjely napříč zemí. Většinu jich odstartovaly postupy, které jsou dnes naprosto nepřípustné, a rozcupoval by je každý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zahrnovaly výslechy malých dětí, které často vedly k senzačním obviněním, protože chtěly potěšit dospělého, který jim kladl otázky. Zpráva agenta FBI Kennetha Lanninga z roku 1992 ohledně rituálních zločinů došla k závěru, že nekontrolovatelné zkazky zmiňující rituální satanismus neměly jakýkoli reálný základ. Phillips Stevens, profesor antropologie na státní univerzitě v New Yorku, prohlásil tyto zločiny za obrovský hoax.

Víra fungující dodnes

Podle jeho názoru byla tato rozsáhlá obvinění z kriminálních aktivit satanistů „základem největšího hoaxu spáchaným na americkém lidu během 20. století“. V současnosti působí na světě mnoho náboženských skupin, které se hlásí právě k satanismu. Nejpočetnější skupinou jsou stoupenci LaVeyovy Církve satanovy, která byla založena roku 1966 o Valpuržině noci. Její zakladatel je také autorem Satanské bible.

Navzdory mnoha – obvykle nepoučeným – dohadům jde o filosofický směr vycházející hlavně z individualismu, sociálního darwinismu, všestranného osobního rozvoje a jasné odpovědnosti za vlastní jednání. Nejvyšším cílem ovšem není jen konzumní uspokojení sebe sama, ale harmonický rozvoj osobnosti. Souhrn myšlenek je někdy zván egoteismus. V ČR působí od roku 2015 První Česko-Slovenský Chrám Církve Satanovy.

Jak vnímáte satanskou církev?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články