Je to proti přírodě, ale „pro krásu se musí trpět“: Nejkrutější způsoby, kterými se ženy dobrovolně mrzačí, jen aby se zalíbily

Přirozená krása u žen není standardem všude. V mnoha částech světa je naopak krása spojená s účelnou deformací mladých dívek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Výraz „módní oběť“ se v každodenním životě již pevně usadil, ovšem etymologii této formulace už zná nejspíš málokdo. Ženy už od dávných dob podrobovaly v zájmu ideálu krásy svá těla nejrůznějším formám mučení. Šlo o deformace orgánů i zákroky končící chronickými nemocemi. Za svou touhu líbit se také často nakonec zaplatily životem. A protože krása je po světě viděna v různých věcech, následující seznam nejspíš šokuje.

Evropa 18. století a „nahá móda“

Během 2. poloviny 18. století byly jako „oběti módy“ vnímány dívky, které se příliš vzhlédly v empíru. Nosily výrazně lehké šifonové šaty a snažily se přiblížit starověkým ideálům krásy. Na ulici vycházely i v mrazu ve splývavých průsvitných pláštích navlhčených navíc vodou. Není divu, že okamžitě onemocněly zápalem plic – před 200 lety šlo o prakticky neléčitelnou nemoc. Módní časopis z roku 1802 proto doporučuje dívkám návštěvu hřbitova.

Konkrétně toho na Montmartru, aby viděly, kolik mladých dívek padlo za oběť „nahé módě“.

Starověká Čína a lotosové nohy

Trable evropské módy jsou ve srovnání se starověkem maličkosti. Ve staré Číně byly neodolatelné drobné nohy s přezdívkou „lotos“. Přes krásné jméno ale vypadaly spíše jako kopyta. Dívčí končetiny byly od 4 let obvazovány a 4 prsty byly zlomeny, aby následně „rostly“ k noze směrem do kůže. Dívky v nejbohatších rodinách byly takto mučeny, neboť lotosové nohy byly znakem aristokracie a klíčem k úspěšnému sňatku.

Paradoxem je, že manžel je nakonec nikdy neviděl, protože jeho choť zůstávala i v posteli obuta v elegantních botičkách.

iZdroj fotografie: Pxhere

Labutí krky kayanských žen

Pro obyvatele kmene Kayan byla krása v labutím krku. Šlo o hlavní dívčí chloubu, která samozřejmě nebyla přirozeného původu. Rodiče proto dívkám od pěti let nasazovali prvních 6 mosazných prstenců a později přidali další. Jejich hmotnost činila dohromady i 9 kg a věřilo se, že jde o vstupenku do úspěšného manželství. Zajímavé je, že manžel mohl jako trest za nevěru své ženě prstence sundat. Následovala okamžitá smrt udušením.

Ženy Ainu a tetování úsměvu

Podobně krutá je tradice tetování rtů u kmene Ainu. Šlo totiž o speciální řezy tvořící úsměv, rány byly vyplněny popelem. Něco podobného měl Jack Nicholson jako Joker ve starém Batmanovi. Cílem bylo najít rodinnou pohodu a také klid v posmrtném životě.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ošklivá tetování žen kmene Apatanis

Tetovaným ženám kmene Apatanis na kráse nezáleželo, záměrem bylo se znetvořit. V uších a nose mají široké tunely a na obličejích ošklivá tetování. Bránily se tak tomu, aby si je brali za manželky muži z jiných kmenů. Tyto zákroky byly ukázkou, že jsou dotyčné ženy připraveny na život jen s některým ze svých soukmenovců.

Kmen Yao a extrémně dlouhé vlasy

Tradice lidu Yao je mnohem humánnější. V čínské vesnici Huanglo jsou dlouhovlasé dívky s copánky o délce až 2 metrů. Vlasy si totiž stříhají jen jednou za život v 16 letech v rámci přechodového rituálu. Po celé dekády se také věřilo, že luxusní cop vlasů může vidět jen manžel v den svatby. Pokud cizí muž spatřil vlasy, které vypadly ženě zpod šátku, musel s touto dámou prožít 3 roky v manželském svazku.

Jakou největší bolest jste kvůli kráse vytrpěli?

Zdroj: Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články