Nejodpornější léčebné metody, které lékařská historie zaznamenala. Když je pacient přežil, mnohdy už stejně neměl chuť žít

Nasazování nových léků nebo léčebných metod se řídí velmi přísnými pravidly, aby se co nejvíce minimalizovaly možné negativní dopady na lidi. Alespoň tedy v dnešní době.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během lidské historie se mnozí lékaři a vědci vynořili s údajně zázračnými léky a léčebnými postupy. Slibovali doslova zázraky bez ohledu na to, že lidem spíše ubližovali. Nebo nedbali na základní pravidla lékařské profese. Někteří lidé za to zaplatili životem a jiným tyto metody spíše škodily. Toto je sedm nejodpornějších lékařských metod, omylů a podvodů historie.

Hadí olej

Skutečný hadí olej je používán v čínské medicíně a je prospěšný. Používal se ke snížení zánětu, léčbě artritidy a dalších neduhů. Toho využil Clark Stanley, který měl na veřejném představení rozříznout chřestýše a vymačkat z něho olej, což nebyla pravda. Falešný hadí olej prodávalo mnoho podvodníků a skutečnému léku tím nesmírně uškodili.

Zázračný kokain

Kokain z listů koky se podařilo extrahovat v 80. letech 19. století a v roce 1884 oftalmolog Carl Koller zjistil, že je to skvělé anestetikum při léčbě oka. Začal se využívat nejen při podobných zákrocích, ale byl prodáván i v tabletách jako lék na bolesti zubů, deprese, sinusitidu, letargii, alkoholismus či impotenci. Objevil se dokonce v Coca-Cole. Zakázán byl až roku 1914.

iZdroj fotografie: Public Domain

Vibrátor na léčbu hysterie

Lékaři v 19. století věřili, že mnoho ženských neduhů, jako úzkost, podrážděnost, sexuální touhy, nespavost, mdloby a další, způsobuje nemoc zvaná hysterie. Tu se pokoušeli léčit vyvoláním hysterického záchvatu masáží. Nejednalo se o nic jiného než orgasmus. K této léčbě vytvořil Joseph Mortimer Granville parou poháněný přístroj, který byl předchůdcem dnešních vibrátorů.

Zázračná pilulka na hubnutí

Na začátku 90. let 20. století spatřila světlo světa údajně zázračná pilulka na hubnutí Fen-Phen kombinující dva původně separátní léky – Fenfluramin potlačující chuť k jídlu a amfetamin Phentermine. Bez opravdových testů ji začalo mnoho lékařů ordinovat, braly ji miliony lidí. Nakonec se ukázalo, že lék velmi negativně ovlivňuje činnost srdce, a výrobce American Home Products Corporation musel zaplatit obrovské odškodné obětem.

Lobotomie pro duševně nemocné

Lékař Walter Freeman ve 30. letech 20. století přišel s tím, že duševně a emocionálně nemocným dokáže pomoci speciálním zákrokem na mozku známým jako prefrontální lobotomie. Ačkoli asi 15 procent jeho pacientů zemřelo a mnozí zůstávali ve vegetativním stavu, dařilo se mu přesvědčovat o prospěšnosti zákroku až do roku 1967. Za celou dobu provedl téměř 3 500 lobotomií.

iZdroj fotografie: Carol M. Highsmith / Public Domain

Nenávykový heroin

Firma Bayer na konci 19. století přišla s novým lékem, který měl být účinnější než morfium a neměl vytvářet závislost. Byl jím heroin, který byl doporučovaný i k léčbě morfiové závislosti. Míchal se s aspirinem a podával i dětem jako lék na kašel. I když lékaři brzy začali upozorňovat, že něco nehraje, firma ho vyráběla dál. Zakázán byl až v roce 1913.

Elektřina pro slabé muže

Sexuální dysfunkce byly a jsou problém, který trápí mnohé muže. Na konci 19. století se věřilo, že je lze vyřešit za pomoci elektrického proudu. Lékaři ordinovali galvanické koupele nebo se objevily speciální pásy, které vedly elektřinu do mužských intimních míst. I dnes se občas vyskytují názory, že elektřina může s erektivní dysfunkcí pomoci.

Jaká lékařská metoda je podle vás nejstrašnější?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články