Otázka vzniku pyramid je jeden z internetových evergreenů. Jde o živnou půdu i pro televizní diváky a další milovníky tajemna.
Mohla to starověká civilizace dokázat sama? Nebo se na těchto obrovských hrobkách podílel někdo z jiného světa? Názor, že stavby starověkého Egypta jsou dílem mimozemských návštěvníků, je dost možná nejoblíbenější teorie na celém internetu. Existuje i velmi populární názor, že archeologové i úřady už tohle dávno vědí, pouze před lidmi tuto pravdu tají.
Nejpopulárnější teorie v online prostředí
Cheopsova pyramida byla postavena více než 2 500 let před Kristem. Největší pyramida sestává z kamenných bloků tvaru obdélníku, mezi nimi i v nitru pyramidy jsou otvory a průchody. Hmotnost každé stavební jednotky je několik tun. A ve 3. tisíciletí před Kristem nemohli mít Egypťané dostatečné technologie na tak náročné úkoly. Nedisponovali železem a neovládali kolo, nemohli tudíž kameny ani dopravovat, ani zpracovávat. Jak tedy vrtali právě do žuly nebo dělali kamenné vázy?
Protože byli stěží schopni použít měkkou měď nebo místní dřevo, musel jim zákonitě pomoci někdo z jiné planety. Jedná se však o mladou teorii, protože starověcí historici o poslech z jiných světů nevěděli. Pyramidy byly tedy připsány faraonům a bohům, což byla ovšem věc tradice – vše stvořené bylo božím dílem. Vděk za teorii s mimozemšťany musí jít k americkému autorovi Zecharia Sitchinovi z Baku, který jako první přišel s tímto vysvětlením původu pyramid.
Příběh cizích návštěvníků
V 70. letech sepsal příběh o Anunnaki, bytostech z planety Nibiru, kteří u nás těžili různé zdroje. Tady se stali božstvy a lidem předávali své znalosti – Sumerům, a pak Egyptu. Díky přesnému laseru a dalším nástrojům mohli vyvrtat otvory do kamene, vše obrousit a náležitě zpracovat. Na konci 20. století získala tato varianta značnou oblibu a dodnes má mnoho věrných zastánců. Mnoho vědeckých článků ovšem tuto možnost zcela vyvrací.
Ve stavění pyramidy nebyla žádná magie či mimozemská technologie. Vznikly prostou, monotónní a velmi náročnou prací tisíců lidí. Podobné rozbory ovšem nepřitahují takovou pozornost. Pak tu byl ovšem někdo, kdo to udělal. Olga Vdovina pochází z Kemerova a je profesionální sochařkou. Dokázala, že pomocí primitivních nástrojů kompletně vlastní výroby lze opracovat žulu a brousit velké kvádry do požadovaných pravých úhlů.
Praxe profesionální sochařky
Používala jen kameny, měď, dřevo a provazy a na jedné kamenné míse pracovala po půl roku denně 6–8 hodin. Stejná situace platí i pro velké bloky. Je to dlouhé a únavné, mimozemšťané ovšem nejsou potřeba. A v Egyptě se nejednalo o jednu nadšenou ženu, ale tisíce zdatných mužů pracujících ve skupinách. Pak je celý proces mnohem rychlejší. Argumenty tohoto typu ovšem spory vědců a ufologů nejspíš nerozhodnou.
Jde však o zcela praktickou ukázku skutečnosti, že i ve starověku mohli lidé tyto a další obrovské stavby vytvořit. Zásadní okolností byl dostatek pracovních sil a také času, neboť hrobky faraonů se stavěly po dlouhé roky. Snad ale takové důkazy trochu oddálí opětovný přílet Anunnaki ze vzdáleného Nibiru k nám na Zemi. Kdoví, co by tady postavili dnes, kdyby se u nás zase ukázali. Mohlo by to být velmi krásné, i naprosto děsivé.
Jaký je váš názor na stavbu pyramid?