Mayské pyramidy ve svém nitru ukrývají kromě lákavého pokladu také spoustu pozoruhodností, včetně dalších pyramid nebo ostnů rejnoků. K čemu kdysi sloužily?
Mayské pyramidy nejsou mezi širší veřejností tak známé, jako jejich egyptské kolegyně. Přesto se jedná o stejně úchvatné stavby, nad kterými může moderní lidstvo stále žasnout. Ať už se jedná o jejich vnější architektonické provedení nebo tajemství, která ukrývají uvnitř.
Mayské pyramidy
Mayové osidlovali Střední Ameriku v letech 1 000 před naším letopočtem až 1 500 našeho letopočtu. Během této doby vybudovali stovky obdivuhodných staveb, včetně pyramid. Mayské pyramidy byly postaveny z vápence a ke stavbě se používaly mnohem menší bloky, než které používali Egypťané. Na každé z vnějších stran byly vybudovány strmé schody, které vedly až na vrchol. Zde se pak nacházely svatyně, které chránil kamenný přístřešek.
V dobách Mayů mohli na vrchol pyramidy vystoupat pouze nejvýše postavení hodnostáři, jako byli vládci nebo významní kněží. Pyramidy primárně sloužily jako svatostánky k uctívání bohů a hrobky významných vládců. Mayské pyramidy jsou většinou výrazně zdobené sochami a štukem.
Podivuhodný obsah pyramid
Stejně jako v Egyptě i mayské pyramidy skrývají poklady a rituální předměty. Mayové si však více než zlata cenili nefritu a obsidiánu. V mayských pyramidách tak byly nalezeny nefritové posmrtné masky, nefritové korále a další. Mimoto se v nich našly úlomky obsidiánových čepelí, které byly primárně určeny k rituálním účelům.
Jednou ze zvláštností, kterou vědci v mayských pyramidách našli, jsou ostny rejnoků. Pravděpodobně se opět využívaly k rituálním praktikám a byly důležitým artiklem při sebeobětování. Přikládaly se k různým částem těla a krev se následně používala k pomazání modly. Je možné, že podobné rituály byly pro účastníky i smrtelné, protože rejnočí ostny často obsahují jedovaté látky.
Pyramida na pyramidě
V mnoha pyramidách byly nalezeny další pyramidy. Mnohdy se přitom nemuselo jednat o mayské pyramidy, nýbrž o pyramidy předchozích civilizací. Mayové stavby na zabraném území nebořili, spíše je zakryli vlastní stavbou. Díky tomu se nám dnes dochovalo několik pyramid v jedné, poskládané dohromady jako jednotlivé kousky známé matrjošky. Tento úkaz platí i v případě nejznámější mayské pyramidy El Castillo na poloostrově Yucatán.