Maorové dosáhli Antarktidy již 1 200 let před Evropany, potvrzuje studie Královské společnosti

Antarktidu pokládáme za poslední kontinent planety, na který se kdy lidé dostali. Ovšem ještě před Evropany tam nejspíš dorazili Maorové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

První zaznamenaná výprava na území Antarktidy se datuje do 20. let 19. století. Jenže nová studie Královské společnosti Nového Zélandu dokládá, že expedice Maorů do této oblasti se odehrály o 1 200 let dříve než cesty Evropanů. Tudíž se na tato místa dostali už v 7. století. Důkazy pocházejí z kombinace orální historie a „šedých pramenů“, tedy údajů, které se neobjevují v běžných akademických zdrojích.

Plavidlo jménem Te lvi o Atea

Autoři studie vycházeli z velmi dlouhé historie aktivit polynéských obyvatel v polárních vodách. Tyto prameny se zmiňují o plavidlu jménem Te lvi o Atea, kterému velel muž jménem Hui Te Rangiora. Ten údajně dorazil na Antarktidu někdy počátkem 7. století. Příběhy o jeho cestě se objevují opakovaně v různých záznamech. Plavby Maorů do Antarktidy pokračují do dnešních dnů, jenže jsou málokdy zachyceny nebo sledovány někým mimo je samotné.

iZdroj fotografie: Pixabay

V době, kdy nejjižnějšího kontinentu dosáhli v 19. století Evropané a Američané, už byli Maorové mistři v navigaci skrze studené a rozbouřené vody Antarktidy. Bylo to také dávno před legendárním závodem Scotta a Amundsena v dosažení jižního pólu. Díky schopnostem maorských námořníků byly tyto posádky a jejich služby velmi často vyhledávány zahraničními expedicemi, které se také toužily dostat na ledový kontinent.

Najali si je i Američané

Průzkumná expedice ze Spojených států si například najala muže jménem Te Atu, aby pomohl v záměru zmapovat v roce 1840 pobřeží Antarktidy. Maorští námořníci, doktoři i vědci pak sehráli klíčovou roli v tzv. heroické éře objevování Antarktidy na přelomu 19. a 20. století. Mezi nimi byl i Louis Hauti Potaka, který figuroval na palubě admirála Richarda E. Byarda jako lodní doktor. Tato expedice se odehrála v letech 1934–1935.

iZdroj fotografie: Pixabay

Plavby v antarktických vodách se tak konaly už od počátků námořních výprav. V pozdějších letech se k Maorům přidávali Evropané a využívali k objevným plavbám jejich znalosti a dovednosti. Je nutné vzít v úvahu tyto opomíjené skupiny, hlavně tedy Maory, jakožto námořní partnery. Je zkrátka hloupost si představovat, že pokud v objevování nějaké oblasti nefigurovali rovnou Evropané, nedostal se do daných míst ani nikdo jiný.

Zdroj: IFL Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články