Antarktidu pokládáme za poslední kontinent planety, na který se kdy lidé dostali. Ovšem ještě před Evropany tam nejspíš dorazili Maorové.
První zaznamenaná výprava na území Antarktidy se datuje do 20. let 19. století. Jenže nová studie Královské společnosti Nového Zélandu dokládá, že expedice Maorů do této oblasti se odehrály o 1 200 let dříve než cesty Evropanů. Tudíž se na tato místa dostali už v 7. století. Důkazy pocházejí z kombinace orální historie a „šedých pramenů“, tedy údajů, které se neobjevují v běžných akademických zdrojích.
Plavidlo jménem Te lvi o Atea
Autoři studie vycházeli z velmi dlouhé historie aktivit polynéských obyvatel v polárních vodách. Tyto prameny se zmiňují o plavidlu jménem Te lvi o Atea, kterému velel muž jménem Hui Te Rangiora. Ten údajně dorazil na Antarktidu někdy počátkem 7. století. Příběhy o jeho cestě se objevují opakovaně v různých záznamech. Plavby Maorů do Antarktidy pokračují do dnešních dnů, jenže jsou málokdy zachyceny nebo sledovány někým mimo je samotné.
V době, kdy nejjižnějšího kontinentu dosáhli v 19. století Evropané a Američané, už byli Maorové mistři v navigaci skrze studené a rozbouřené vody Antarktidy. Bylo to také dávno před legendárním závodem Scotta a Amundsena v dosažení jižního pólu. Díky schopnostem maorských námořníků byly tyto posádky a jejich služby velmi často vyhledávány zahraničními expedicemi, které se také toužily dostat na ledový kontinent.
Najali si je i Američané
Průzkumná expedice ze Spojených států si například najala muže jménem Te Atu, aby pomohl v záměru zmapovat v roce 1840 pobřeží Antarktidy. Maorští námořníci, doktoři i vědci pak sehráli klíčovou roli v tzv. heroické éře objevování Antarktidy na přelomu 19. a 20. století. Mezi nimi byl i Louis Hauti Potaka, který figuroval na palubě admirála Richarda E. Byarda jako lodní doktor. Tato expedice se odehrála v letech 1934–1935.
Plavby v antarktických vodách se tak konaly už od počátků námořních výprav. V pozdějších letech se k Maorům přidávali Evropané a využívali k objevným plavbám jejich znalosti a dovednosti. Je nutné vzít v úvahu tyto opomíjené skupiny, hlavně tedy Maory, jakožto námořní partnery. Je zkrátka hloupost si představovat, že pokud v objevování nějaké oblasti nefigurovali rovnou Evropané, nedostal se do daných míst ani nikdo jiný.