Nechvalně známý Lobster Boy: Z oblíbeného cirkusáka chladnokrevný vrah

Narodil se jako dítě s poměrně vzácnou poruchou a měl před sebou úspěšnou kariéru. Nikoho by ani nenapadlo, čeho všeho bude schopen.

Lobster Boy i Zdroj fotografie: Geographic / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Psal se rok 1937, když se v Pittsburghu narodil Grady Stiles, který byl už od prvního pohledu neobyčejný. Narodil se totiž se vzácnou genetickou poruchou zvanou ektrodaktylie, která způsobuje srůstání prstů na končetinách. V důsledku toho poté končetiny jedince s touto poruchou vypadají jako krabí klepeta. Začátek života byl pro Gradyho velmi obtížný. Prsty mu srostly tak nešikovně, že nemohl vstát ani chodit. Jeho zdraví se však začalo postupem času zlepšovat a v sedmi letech se tak mohl přidat k cirkusovému souboru svého otce. 

Cirkusová atrakce

Celá rodina Stilesů trpící ektrodaktylií vystupovala v cirkusu a díky tomu si tak dokázala vydělat obrovské množství peněz. V té době okolo 50-80 tisíc dolarů za sezónu. V dnešním kurzu by šlo o přibližně 1 milion dolarů ročně, tedy přibližně 23 160 000 Kč. Perfektní rodinná situace se však brzy proměnila v hotové peklo. Grady si totiž brzy našel přítelkyni, se kterou brzy založil rodinu. Nešlo však vůbec o idylické manželství, naopak tím pro rodinu Stilesů začalo velmi dramatické období.

Pokus o vraždu

Jedné noci, v roce 1973, opilý Stiles v návalu vzteku stáhl svou ženu na podlahu, vytrhl jí nitroděložní tělísko z pochvy svými krabíma rukama a pak ji začal škrtit. Naštěstí Mary útok přežila a požádala o rozvod. Nedlouho poté se Grady oženil podruhé a měl další dvě děti, ale kvůli jeho násilnické povaze a alkoholismu skončilo i toto manželství během krátké doby rozvodem. Další dramatická událost nastala v době, kdy si nejstarší dcera Lobster Boye našla přítele, se kterým se nakonec zasnoubila. Večer před svatbou si k sobě Grady zavolal snoubence své dcery a chtěl si sním popovídat tradičním způsobem, jako tchán se zetěm. Pak vytáhl pušku a muže zastřelil.

iZdroj fotografie: Public Domain

Soud rozhodl nečekaně

Soudce chtěl Stilese odsoudit do vězení, ale obhajoba rozhodnutí napadla s argumentem, že věznice nejsou dostatečně vybaveny pro přijetí odsouzeného s těžkým a vzácným tělesným postižením, který navíc kvůli svému alkoholismu a řetězovému kouření trpí cirhózou jater a rozedmou plic. To znamená, že pro obviněného nebylo možné zajistit přiměřené, humánní podmínky. Rozsudek byl nakonec změněn na 15letý podmíněný trest odnětí svobody a domácí vězení a Stiles byl propuštěn do svého domu na Floridě.

Samotná podmínka pro Gradyho nebyla žádným varováním, ba naopak. Humří muž nabyl dojmu, že je nad všemi zákony. Nadále pil a dokonce fyzicky týral svou bývalou manželku, která se k němu vrátila 11 let po spáchané vraždě. 

Vrah, který byl sám zavražděn

Vztah byl natolik vyhrocený, že se Mary rozhodla svého manžela zbavit, tentokrát navždy. V listopadu 1992 zaplatila se svým synem z druhého manželství Harrym Glennem Newmanem 1 500 dolarů jednomu z jejich sousedům. Úkol zněl jasně – zavraždit Gradyho. 17letý soused neváhal a vraždu nakonec vykonal. Při výslechu vyšla pravda najevo a Mary byla nakonec odsouzena na 12 let a Wyant, 17letý soused dokonce na 27. Kvůli násilné povaze zesnulého Lobster Boye a vraždě, kterou spáchal a z níž vyvázl, byl svými příbuznými i cirkusovou komunitou natolik nenáviděn, že se na jeho pohřbu nikdo neobjevil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články