Jezero plné kostlivců vyvolalo matoucí otázky o tom, kdo tito lidé byli a jak zemřeli

Výzkumníci zjistili, že kostry nalezené u indického jezera patřily Řekům. Na tyto překvapující výsledky přišli na základě vyšetřování záhadných lidských pozůstatků.

i Zdroj fotografie: Ashokyadav739 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kostry objevené u jezera Roopkund, které leží v nadmořské výšce přibližně 5 000 metrů, byly analyzovány pomocí DNA testů. Tím mohl být určen etnický původ lidí, jimž mohly patřit. V ohromujícím obratu se podle těchto výsledků zdá, že první skupina pozůstatků patřila lidem pocházejícím z východního Středomoří. Zároveň vědci také zjistili podobnosti v genetice současných krétských lidí.

Skupiny koster z různých století

Předpokládá se, že kosti patří lidem, kteří žili mezi lety 1600 a 1900 našeho letopočtu, přičemž nejpravděpodobnějším scénářem jsou lidé žijící někdy kolem roku 1800. Druhá skupina kostí nalezená ve stejné oblasti byla však mnohem starší a pocházela až z roku 800 našeho letopočtu. Testování této skupiny koster se shoduje s DNA lidí z jižní Asie, včetně moderních Indů a Pákistánců. Také se traduje legenda o poutní skupině z devátého století, která byla nešťastně zabita krupobitím. Je pravda, že to s touto skupinou silně koresponduje.

Odkud se všechny ty kostry vlastně berou?

Oblast kolem Roopkundu obývali v 19. století Řekové, ale bohužel se nenašly žádné spisy ani příběhy o těchto událostech. Vědcům se tedy vůbec nepodařilo zjistit důvody, proč skupina lidí přijela z dnešního Řecka do oblasti ležící v tak vysoké nadmořské výšce. Nebyli také schopni přijít s hypotézou, která by vysvětlila důvody, proč všichni zemřeli v tak těsné blízkosti u sebe.

Oběti byly před usmrcením v dobrém zdravotním stavu

Existuje jedna myšlenka, že byli po smrti všichni naházeni na jednu hromadu, ale nedá se to bohužel nijak doložit. Předpokládá se, že třináct z celkových čtrnácti koster v první skupině patřilo Řekům, kteří byli naživu přibližně ve stejnou dobu. Analýzy také odhalily, že skupina Řeků byla zdravá, alespoň tedy do doby jejich usmrcení za neznámých okolností.

iZdroj fotografie: Unsplash

Oblíbená turistická oblast

Jezero Roopkund zůstává nadále obrovskou záhadou. Je ale také oblíbeným místem pro turisty, kteří chodí navštěvovat severní část Indie. Postupem času získalo jezero od turistů několik přezdívek. Nejtypičtějšími jsou např. „Tajemné jezero“ nebo „Jezero koster“, a to kvůli množství kosterních pozůstatků, které byly v regionu nalezeny.

Proč si myslíte, že zde byly tyto ostatky takhle u sebe pohozené?

Zdroj: BBC
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články