Záhadné labyrinty pod Berlínem: Někteří věří, že staré tunely jsou plné duchů

Záhadné labyrinty pod Berlínem. Místo, kde se prastaré duchařské legendy stávají realitou. Z některých příběhů dodnes mrazí a v tunelech dále panuje hrůzostrašná atmosféra.

labyrinty pod Berlínem i Zdroj fotografie: Video2005 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Historie je plná tragických událostí, které po sobě dokáží zanechat nesmazatelné stopy. Místa, která poznamenaly četné tragédie, v sobě mají jistou strašidelnou energii a posilují jejich neblahou pověst. Mezi taková místa patří také paranormálními jevy prolezlé labyrinty pod Berlínem, které si svou dávku tragédií prožily jak během druhé světové války, tak v období studené války.

Záhadné labyrinty pod Berlínem

Jako každé větší evropské město, také pod Berlínem se dá najít spletitý komplex podzemních chodeb. Kdysi sloužily jako tajná skrýš, dnes vypráví tragický příběh Berlína a jeho obyvatel. Záhadné labyrinty pod Berlínem dokonce patří mezi vyhledávanou turistickou zastávku, kterou si užije každý milovník historie a paranormálních jevů.

Bohnický hřbitov bláznů: Duchové, podivný chlad a zvláštní energie
labyrinty pod Berlínem
iZdroj fotografie: SP2011 / Creative Commons / CC BY-SA
Lidé se v podzemí během druhé světové války ukrývali i několik hodin.

Během prohlídky se od místního průvodce dozvíte dosud neznámé příběhy lidí, kteří v podzemí Berlína našli svůj tragický konec. Místní věří, že duše těchto lidí labyrint nikdy neopustily a při troše štěstí dokonce můžete jednoho nebo dva duchy osobně potkat.

Úkryt před bombardováním

Stejně jako v jiných hlavních městech, také labyrinty pod Berlínem sloužily během druhé světové války k úkrytu před bombardováním. Při vyhlášení pohotovosti se zde schovávalo civilní obyvatelstvo ze všech koutů Berlína a ochranu jim poskytovalo pár vojáků. Hluboké tunely je dokázaly spolehlivě ochránit před bombami, které na povrchu ničily jejich domovy. Mnohdy se zde skrývali dlouhé hodiny, často bez jídla a vody.

Nebylo nijak neobvyklé, že po ukončení bombardování v tunelech zůstalo pár nešťastníků, kteří byli v panice ušlapáni nebo jednoduše nevydrželi všechen ten nápor. K opravdové tragédii však došlo v květnu 1945, kdy jednu část podzemí zatopila voda. Tehdy v tunelech zahynulo několik desítek lidí, kteří před vodou neměli kam utéct.

pověst ostrova
Chmurná pověst ostrova Poveglia: Ne nadarmo se mu přezdívá ostrov duchů
labyrinty pod Berlínem
iZdroj fotografie: SP2011 / Creative Commons / CC BY-SA
Berlínské podzemí vypráví neslavnou historii.

Úniková cesta do Západního Berlína

Další neslavné období zažily labyrinty pod Berlínem během studené války. Tehdy byl celý svět rozdělen na dvě poloviny – demokratický západ a sovětský východ. Rozdělení se nevyhnulo ani samotnému Berlínu, který od roku 1961 rozdělovala kamenná zeď. Nekompromisně tak od sebe na dalších více než 25 let oddělila rodiny a přátele.

Zeď byla dnem i nocí ostražitě hlídaná. Během let došlo k několika pokusům o útěk z Východního Berlína do Západního. Právě k těmto útokům sloužily také podzemní tunely. Některé z nich byly úspěšné, jiné bohužel ne. Duše nešťastníků, kterým se nepodařilo dostat na svobodu, tam zůstávají dodnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články