Královské rodiny vypadají jako z pohádky, ale historie ukazuje, jak jsou rozvrácené. Které jsou ty nejznámější?

Britská královská rodina je poměrně známá svými skandály. Jenže oproti mnoha příkladům z historie je to jen slabý odvar.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Anglická monarchie se zapsala do bulvárních plátků aférami Prince Charlese s jeho momentální ženou Camillou a v posledních letech hlavně Princem Harrym a jeho manželkou Meghan. Jenže takové problémy se rozhodně netýkají jen Britů a na rovinu, proti mnoha ostatním královským rodinám je několik v zásadě nevinných fotek a pár komentářů docela odvar. Hradní zdi po celém světě viděly spoustu mnohem horších záležitostí.

Začátky s Kleopatrou a Makedonie

Víme, že Kleopatra nakonec spáchala sebevraždu. Málo se ovšem ví, že krev byla i na začátku její dráhy k moci. Po smrti jejího otce zdědil trůn Ptolemaios XIII., její mladší bratr. Měla si ho vzít, protože sňatky v rodině byly ve starověku klasickým nástrojem držení moci a majetku. Její ambice ho ovšem ohrožovaly, takže ji vyhnal. Kleopatra se proto spojila s Caesarem a dalším mladším bratrem, Ptolemayem XIV. Toho později zřejmě otrávila a mladší sestru také zavraždila.

iZdroj fotografie: Pixabay

Dalším způsobem, jak nakrknout královskou rodinu, je mít opravdu hodně manželek, takže každá bude chtít své dítě na trůn. Filip II. Makedonský, otec Alexandra, měl asi 7 manželek včetně Alexandrovy matky Olympie, která ho nejspíše nechala zabít. Stejně tak Alexander likvidoval ostatní členy rodiny, kteří ohrožovali jeho moc. Olympie zlikvidovala také Filipovu poslední manželku spolu s jejími dětmi.

Vražda faraona a válka bratrů

Harémy jsou legrace, dokud vám někdo nepodřízne krk, což Ramses III. Zjistil tím těžším způsobem. Egyptu vládl v letech 1186 až 1156 před Kristem, dokud mu někdo neprořízl krk tak hluboce, že nejspíš zemřel okamžitě. Nejspíš za tím stála jedna z vedlejších manželek, Tiya a její snaha dostat na trůn svého syna Pentawereta. Hodně spiklenců bylo posláno na smrt včetně právě Pentawereta, jehož mumii údajně objevili archeologové v roce 2012.

iZdroj fotografie: Pixabay

V roce 1527 zemřel incký král Huyana Capac a království připadlo jeho dvěma synům, každý měl jinou matku. Spoluvláda nefungovala, takže po dvou letec vypukla občanská válka spojená s pádem civilizace. Roku 1532 se objevili španělští dobyvatelé zrovna ve chvíli, kdy Atahualpa vyhlásil vítězství nad svým bratrem. Dobyvatelé Atahualpa zajali, ten ale vydal ještě poslední příkaz, aby popravili jeho bratra. Nepřežil ale sám moc dlouho, po roce ho popravili Španělé.

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články