Vědci objevili pod Sfingou velkou komoru. Okamžitě se vyrojilo několik konspiračních teorií

Sfinga je opředena mnoha pověrami a o jejím původu i smyslu se stále vedou dohady. Možná není tak důležitá Sfinga samotná, ale spíše to, co se ukrývá pod ní.

i Zdroj fotografie: S vědomím Paganini
                   

Velká Sfinga v Gíze je jednou z nejzajímavějších archeologických záhad na světě. Její tajemství stále nebyla zcela rozluštěna. Archeologové dosud přesně nevědí, kdo ji postavil a proč, nejnovější výzkum navíc přinesl více otázek než odpovědí. Nejzajímavější anomálií, která z něj vyplynula, jsou skryté komory pod Sfingou.

Velká Sfinga v Gíze

Velká Sfinga se nachází v Egyptě na Gízské plošině. Je to největší socha z jednoho kusu kamene, jaká kdy byla vytvořena. Názory na její stáří se různí, někteří archeologové tvrdí, že byla vytvořena ve 3. tisíciletí př. n. l., jiní jsou ovšem přesvědčení, že může být až o 12 000 let starší. Její smysl také není zcela objasněn. Nejnovější záhadou starověké sochy jsou dutiny a komory, které pod ní byly nedávno objeveny.

Komora pod Sfingou

O mnoha komorách, dutinách a šachtách pod pyramidami a Sfingou se ví již dlouhou dobu, jejich účel je ale ve většině případů stále opředen tajemstvím. Řada objevených dutin je přírodního původu, jiné jsou vytvořeny člověkem. Jednu takovou velkou komoru objevil sken právě pod Sfingou.

iZdroj fotografie: Freepik

S tímto odvážným tvrzením přišel egyptolog Dr. Manu Seyfzadeh, jehož tým použil na slavné památce neinvazivní techniky. Odhalili prý několik zajímavých míst, ale jedno z nich se od ostatních výrazně odlišovalo. Dutina, která údajně měří 12 krát 9 metrů, se nachází asi pět metrů pod Sfingou.

Tajemství komory pod Sfingou

Stejně jako Sfinga samotná, i komora, která by se pod ní měla ukrývat, je jednou velkou záhadou. Vyrojilo se hned několik teorií. Podle jedné z nich je velkou komorou tzv. Síň záznamů. Zastánci této teorie se mimo jiné opírají o proroctví Edgara Caycea, který ve 30. letech 20. století předpovídal, že pod Sfingou v Egyptě se nachází tajná místnost zvaná Síň záznamů, v níž jsou uschována tajemství a moudrost atlantské civilizace a celé lidské rasy.

Existence komory

Je více než zvláštní, že o dalším bádání či prozkoumávání komory stále nebyly zveřejněny žádné informace. To nahrává mnoha konspiračním teoriím, jako například té, že komora již objevena a prozkoumána byla a záznamy odneseny. Vzhledem k tomu, že spisy, které by se měly v Síni záznamů vyskytovat, jsou údajně velice obsáhlé a za jistých okolností i pro společnost nebezpečné, je pravděpodobné, že pokud by byly objeveny, zveřejnění by se nejspíše jen tak nedočkaly.

Co si myslíte, že se v tajemné komoře pod Sfingou ukrývá?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články