Jsou antické Amazonky opravdu skutečné, nebo se jedná pouze o řecký mýtus? Záhada rozluštěna

Tyto ženy jsou známé jako legendární bojovnice, které žily v oblasti Černého moře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestli je jejich působení založeno na pravdě, nebo se řadí mezi klasickou starověkou mytologii, je otázka dlouholetých diskuzí. Starodávné bojovnice Amazonky budí neustálé debaty ohledně jejich existence. Dlouhá léta byly považovány za pouhý výplod lidové slovesnosti. Nyní se však objevily informace, které prokazují, že byly skutečné.

Hroby Amazonek

Moderní historici tvrdí, že první dochované zmínky o Amazonkách pocházejí z pera antického básníka Homéra. Ten popisoval jejich život v místech, kde byly v devadesátých letech minulého století objeveny masové válečné hroby. V nich byly kromě ostatků mužských vojáků objeveny i ženské kostry, jež by mohly patřit bájným Amazonkám.

iZdroj fotografie: Freeimages

Archeologové zdůrazňují, že některé pozůstatky byly nalezeny s bojovými zraněními. Například s hroty zabodnutými v kostech. Kromě toho byly v hrobech přítomny i zbraně a další bojové doplňky, s nimiž byly válečnice často vyobrazovány. Díky moderní vědě dnes můžeme potvrdit, že historky, které byly dříve považovány za smyšlené, jsou založeny na pravdivých skutečnostech.

Amazonky po celém světě

Nalezené ženské ostatky patřily k tzv. Skýtům. Tito kočovní válečníci byli mistři v jízdě na koni a lukostřelbě. Žili velmi uvolněným stylem života – pili neředěné víno, zkvašené mléko a používali konopí. Mezi Skýty bylo na denním pořádku, že ženy přebíraly stejné role jako muži. Což je také důvodem, proč byly v hrobkách nalezeny spolu s válečnou výbavou.

iZdroj fotografie: Freeimages

Pojem Amazonek není striktně vázán jen na starověké Řecko a jeho oblast. Amazonky jsou všechny válečnice po celém světe. Objevit je můžeme v Egyptě, Mezopotámii nebo třeba Vietnamu. Řeka Amazonka, objevená v roce 1541 španělským vojákem Franciscem de Orellanou, byla také pojmenována po ženských bojovnicích, které objevitele v pralese napadly.

Zdroj: Science NewsDiskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články