Kvůli poklesu hladiny jezera vyvstaly nečekané otázky. Během 12 týdnů se tu našly ostatky 3 lidských těl a další podivnosti

Záhada obklopující jezero se ještě prohlubuje. Hlavně poté, co byly nalezeny tři sady lidských ostatků, jedny z nich dokonce v sudu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jezero Mead je vodní rezervoár a největší přehradní nádrž v USA. Vytváří ho přehrada Hoover na řece Colorado a leží ve státech Nevada a Arizona, 39 kilometrů od Las Vegas. Jezero poskytuje vodu státům Arizony, tedy Kalifornii a Nevadě, stejně tak v menší míře Mexiku. Je tak zdrojem vody pro miliony lidí i velké farmářské oblasti. S klesající hladinou vody se však nyní objevily několikery lidské ostatky a záhada kolem této vodní plochy jen houstne.

Jezero vydává další těla

Zpráva National Park Service (NPS) uvádí, že rangeři reagovali na hlášení ohledně nálezu lidských ostatků na jedné z pláží v nevadském Boulder City. „Bylo to v půl páté odpoledne, rangeři jsou na místě a kolem místa stanovili perimetr,“ uvádí zpráva. Od té doby, co hladina nádrže začala klesat na zcela bezprecedentní úroveň, se jedná o nejméně třetí tělo. První tělo bylo nalezeno 1. května v barelu, nejspíše šlo o oběť vraždy střelenou do čela.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dle koronera „zemřela oběť někdy v 70. nebo 80. letech, soudě podle oblečení a obuvi,“ plyne ze zprávy Metropolitní policie v Las Vegas. Další sada ostatků vyplula na světlo 7. května v zátoce Calville Bay. Ustupující voda také postupně odhaluje dříve potopené čluny i stroje z 2. světové války. Na vodu z tohoto zdroje včetně řeky Colorado spoléhá kolem 40 milionů lidí. Hladina ovšem klesá tempem přímo alarmujícím a přichází obrovské sucho.

Hladina ve stálém poklesu

V červenci byla voda 53 metrů pod svou úrovní z roku 2000, tehdy bylo jezero naposledy považováno za zcela plné. Nejnižší hladiny zatím podle záznamů dosáhlo ve 30. letech. Jezero za posledních 15 let zcela dramaticky vysychá,“ uvedl v květnu Ray Spencer, detektiv oddělení vražd policie Las Vegas. „Nejspíš tak postupně najdeme ještě další těla, která sem byla v minulosti vhozena.“ Pokles hladiny bude zcela jistě pokračovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jezero poskytuje místním lidem mnoho možností rekreace. To zahrnuje čluny, rybaření, plavání, opalování a také vodní lyže. V oblasti najdete mnoho skalnatých útesů i příjemných písčitých pláží. V závislosti na výšce hladiny se objevuje několik ostrovů různé velikosti. Turistické centrum Alan Bible Visitor Center také provozuje vlastní botanickou zahradu. Je v ní k vidění několik druhů kaktusů a dalších rostlin, které pochází z Mohavské pouště.

Stará havárie letadla

Na dně jezera je pak ještě vrak Boeingu B-29 Superfortress, který tu havaroval v roce 1948 během testování raketových prototypů. Trosky objevil soukromý tým potápěčů v roce 2001. Cílem projektu bylo vyvinutí naváděcího systému pro mezikontinentální balistické rakety. Systém byl znám jako „Sun Tracker“ a potřeboval letadlo schopné dosáhnout velkých výšek a pak výrazného klesání. Jako testovací platforma byl tedy použit právě B-29.

Dne 21. července 1948 operoval stroj ve výšce 9 kilometrů východně od jezera Mead, když posádka klesla na pouhých 91 metrů nad hladinu. Piloti popsali hladinu jezera jako zrcadlo. Společně s chybou výškoměru ztratil pilot přehled o skutečné výšce stroje, protože ho oslnil odraz slunce. Letadlo tedy postupně kleslo pod 30 metrů, až v rychlosti 370 kilometrů v hodině narazilo přímo na vodní hladinu. Posádka se zachránila a stroj se potopil.

Zdroj: TheSun

Jaká další přehrada kromě Orlické vás napadá stran nacházení těl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články