Jak zkoušeli nacisté zamaskovat svoje zločiny aneb Snaha o systematické ničení důkazů o holocaustu

Během zimy roku 1945 se Nacisté pokusili systematicky zničit veškeré důkazy o Holocaustu, například v koncentračním táboru Auschwitz.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Byl to mrazivý den v okupovaném Polsku a Shmuel Beller věděl, že to může být jeho poslední. Jak se k Auschwitzu blížily ruské jednotky, Beller a ostatní vězni se od svých věznitelů dověděli, že musí tábor opustit. Rozběhl se do jednoho ze skladišť a prohrabal se kopou oblečení – pozůstatků 6 000 tisíc Židů poslaných každý den do plynových komor. Nakonec našel, co hledal: pár poměrně pevných kožených bot.

Na šedesát tisíc prchajících vězňů

Beller byl jedním z 60 000 vězňů donucených k tomu, co je dnes známo jako Auschwitzský pochod smrti – součást nacistického šíleného spěchu ve snaze utéct Spojencům během ledna 1945. Jak se vojska Rusů a Američanů blížila, pokusili se Nacisté rozebrat tábory a zakrýt svoje zločiny. Jenže nic nemohlo zakrýt temnou pravdu o táborech smrti, ve kterých zavraždili 1,1 milionu lidí. Během následujících týdnů se přesunula většina zbývajících vězňů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Největší koncentrační tábory sestávaly z více jak 42 000 budov a kremačních zařízení. Zbývající chovanci pochodovali desítky i stovky mil do dalších táborů blízkých i vzdálenějších. Během přesunů Nacisté vraždili ty, kteří se pokusili uprchnout a stříleli opozdilce a to včetně žen a děti natolik vyčerpaných z hladu a brutálních podmínek, že se neudrželi na nohou. Bellera zachránily ty kožené boty, zatímco kolem cesty stáli běžní Němci a pozorovali pochodující vězně.

Cestou necestou ledem a bouřemi

Beller si později vzpomněl, jak kráčeli skrze led, sníh a blizzard. Jeho vzpomínky byly součástí programu historie Nadace Shoda, který zachovává svědectví obětí Holocaustu. Poslední dny v Auschwitzu byly ve znamení chaosu, zbabělosti a snahy zničit jeden z nejefektivnějších nástrojů Třetí říše na kompletní vyhlazení Židů v Evropě. Koncem roku 1944 bylo jasné, že německé armády – kdysi mocná vojenská síla – jsou odsouzeny k okázalé porážce.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile začala v samotném Německu kolabovat jak vláda, tak i armádní složky, špičky velení na místě i v okupovaném Polsku musely přemýšlet o konci. V prosinci 1844 vydal Himmler jakožto hlavní architekt Holocaustu, příkaz zničit plynové komory v největším komplexu Auschwitz Birkenau. Při osvobození zůstalo v táborech jen 7 000 vězňů, které Rudá armáda začala ihned krmit a ošetřovat. Polovina jich zemřela hladem, na nemoci nebo vyčerpání, polovina se začala zotavovat.

Zdroj: History

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu