Sodoma a Gomora, pravda odhalena. Za zkázu biblického města může pád meteoritu

Někdy kolem roku 1650 před Kristem bylo město Tall el-Hammam vyhlazeno při výbuchu. Ten měl sílu tisícinásobku atomové bomby použité na město Hirošima.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Město Tall el-Hammam zničila v době bronzové kometa nebo meteorit. Tato událost pak nejspíš inspirovala biblický příběh o zkáze Sodomy a Gomory, jak naznačuje nová studie. Destrukci notorického nemravně žijícího města sírou a ohněm barvitě popisuje Písmo svaté. Ve své době šlo o jedno ze tří největších měst v údolí Jordánu, jež bylo zároveň i místním politickým centrem. Metropole kypěla životem a měla víc jak 50 000 obyvatel.

Příčiny devastace

Budovy města vyrobené z bláta byly vysoké až pět poschodí a archeologové během let podrobně prozkoumali jejich strukturu. Na ruinách našli jasné znaky velmi náhlého růstu teploty – například keramiku, která byla roztavena zvenku, zatímco vnitřek zůstal nedotčen. Badatelé tak došli k závěru, že za zkázou nejspíš nestál válečný nájezd, sopka ani požár. Nic z toho by nemohlo vytvořit tak náhlý a intenzivní žár jako právě meteorit.

iZdroj fotografie: Allen West a Jennifer Rice / Creative Commons / CC BY-ND

Problém je, že nikde v okolí není k nalezení kráter. Pravděpodobně šlo tedy o výbuch způsobený kometou nebo meteorem při bleskovém pohybu atmosférou. Těleso by při výbuchu 4 kilometry nad povrchem způsobilo explozi 1000krát silnější než výbuch v Hirošimě. Teplota vzduchu by tak velmi rychle vzrostla na téměř 2 000 stupňů Celsia, takže všechno oblečení a dřevo by okamžitě vzplálo. Meče, kopí, keramika a budovy by se začaly tavit.

Město v plamenech

Prakticky ihned by celé město zachvátil obrovský požár. Vteřinu po explozi by se pak místem prohnala tlaková vlna postupující rychlostí asi 1 200 kilometrů v hodině. To je větší rychlost, než jakou mělo nejrychlejší tornádo, jež bylo kdy zachyceno. Ze všech městských budov by tak zůstaly jen základy a oblaka sutin a samozřejmě by nepřežil ani jediný obyvatel nebo zvíře. Jejich těla včetně kostí by byla rozervána na fragmenty, které by se dostaly na kilometry daleko.

iZdroj fotografie: Gobierno de Castilla-La Mancha / Creative Commons / CC BY-SA

Tento náhled na podobu destrukce podporují roztavené kousky kovu a také nezvyklé části hornin, obojí nalezené v ruinách města. Jedním z klíčových objevů jsou zrnka písku, která obsahují specifické druhy prasklinek. Ty normálně vznikají jen za velmi vysokého a prudkého tlaku. Archeologové v zemině našli také vysokou koncentraci soli. Ta se sem dostala z Mrtvého moře, když výbuch roznesl zrnka soli do obrovské vzdálenosti. Nebo to bylo celé jinak?

Zdroj: SmithsonianMag

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články