Kdyby se Putin nikdy nedostal k moci –⁠ co by to znamenalo pro svět i samotné Rusko

Prakticky celý svět sleduje se strachem vývoj válečného konfliktu, který je nejhorším střetem od 2. světové války. Téměř denně se objevují další verze dalších scénářů.

i Zdroj fotografie: Prezidentská tisková a informační kancelář / Creative Commons / CC BY
                   

S ruskou invazí na Ukrajinu se kromě jiného objevuje také jedna konkrétní úvaha. Jaký vývoj by potkal obě tyto země, kdyby se ruský prezident Vladimir Putin nikdy nedostal do svého úřadu? Kdo by v takovém případě kontroloval Ruskou federaci? Jak by se lišil život obyčejných lidí od dnešní situace? A dostali by miliardáři pořádnou nakládačku? Jak se vlastně tato temná figura z KGB stala noční můrou demokracie a vlastních lidí?

Jak skupinka miliardářů ke štěstí přišla

Musíme se vrátit do 90. let a ke kolapsu Sovětského svazu. S ním prakticky přes noc padla i celá ruská ekonomika. Boris Jelcin, první prezident Ruské federace, tehdy prodal vládní průmysl malé skupině miliardářů. Jednalo se o odvětví těžby surovin, produkce energií a také stavebnictví. Tato skupina oligarchů tak měla v rukou 70 % veškerých ruských financí. Ano, celou ruskou ekonomiku si tak koupili s poměrem pár centů za jeden dolar.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Současně s jejich vysáváním státu se Jelcin díval po svém nástupci. To ho přivedlo až k bývalému agentovi KGB, Vladimiru Putinovi. Jakmile se dostal k moci, rozjela se válka s Čečenskem, která mu vysloužila pověst tvrdého chlapíka. Krvežíznivá veřejnost totiž nového premiéra milovala a Jelcin tedy předal žezlo. Kdyby to ale nepadlo na Putina, kdo by dnes velel ve zdech Kremlu? A byla by vůbec tato země nějak odlišná?

Mocenské boje se stejnými nástroji

Kdyby ho Jelcin neurčil, pravděpodobně by mezi sebou bojovala zmíněná skupina oligarchů. A největší hráč? Ropný magnát Michail Chodorkovskij, dnes v exilu. Když nastoupil Putin do úřadu, dal jim nabídku, kterou nešlo odmítnout. Oni se nebudou plést do politiky, on dá zase ruce pryč od jejich byznysu. Jenže Chodorkovskij takhle hrát odmítl a se zlou se potázal. Putin používal armádu proti svým sokům, oni by nejspíš postupovali podobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jejich touha po další moci by ohrozila nejen samotnou zemi, ale i celý svět. Aktuální ekonomické sankce Rusko výrazně poškozují. Oligarchové by se tak mohli za chvíli ocitnout na úrovni normálního lidu. Chudí tohle rádi vidí, ať to stojí cokoli. Jestli ale po pádu SSSR vládla zemi vyšší třída, mohli by se lidé vzbouřit a požadovat změnu vládnoucí struktury. A nemuseli by být moc milí. A věřte nebo ne, Putin i Jelcin chtěli kdysi do NATO.

Jiný režim, jiná ekonomická hra

Kdyby bylo Rusko prozápadní, co by to znamenalo pro světový obchod? Okamžitě se vám vybaví plyn a ropa. Ale je to velká země a má také největší lesy na planetě. V zásadě vyváží jen zlomek toho, co dokáže vyrobit. Ekonomický boom by je tak mohl katapultovat do zcela jiných výšin. Místo investic do armády by mohla vyrůst pořádná infrastruktura. Nové domy a také lepší vzdělávání. Lepší cesty by pomohly poptávce po ruském dřevu po celém světě.

Jenže dnes nutí ekonomický zmatek lidi vrhat se v obchodech na regály s cukrem. Mnoho jich nikdy neopustilo nejen zemi, ale ani své domy. S Putinem mimo hru by nebyli vysáváni, ale mohli by si splnit bez obav své běžné potřeby. Místo toho, aby s nimi někdo jednal jako s pěšáky, by se mohli konečně stát normálními lidmi. Putin teď kontroluje oligarchy, kteří kontrolují Rusko. Jenže jak klesají bankovní konta, čeká to samé možná loajalitu.

Jak podle vás celý konflikt dopadne?

Zdroj: WhatIfShow
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články