Tajemství minulosti: 3 záhady starověkého Egypta, které vědci dodnes nemohou vyřešit

Fascinace celého světa starověkým Egyptem má opravdu dlouhou historii. Římané si z něj přiváželi obelisky na výzdobu měst, řečtí panovníci se nechali líčit jako faraoni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skutečnou mánii spustil v roce 1798 Napoleon svou invazí. Následkem toho se do země začalo hrnout mnoho amatérů, kteří pak suverénně „odhalovali“ záhady a zákoutí místní historie. Složitější, a hlavně systematičtější studium Egypta a tamních pyramid probíhalo od počátku 19. století. Archeologové poté začali komplexy důkladně čistit od písku a blíže zkoumat vnitřek. Naučili jsme se historické památky skenovat i restaurovat.

Způsob stavby egyptských pyramid

Největší pyramidou Egypta je ta Cheopsova. Sestává z 2,3 milionu kamenných bloků, každý má váhu 2,5–16 tun. Některé desky byly přivezeny z Asuánu vzdáleného 804 kilometrů od místa stavby. Jak dokázal tento národ vybudovat něco tak masivního? Ačkoli existuje obrovské množství teorií, zůstává tento proces dosud tajemstvím historie. Badatelé zkrátka nemají dostatek spolehlivých důkazů, které by některou z hypotéz dostatečně podpořily.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podlé jedné z teorií byly bloky přesouvány pomocí sání a mokrého písku. V hrobce Djehutihotepa jsou zobrazeni muži vláčející na sáních obrovskou sochu. Před nimi další muž lije na písek vodu. Totožná technika mohla být použita i pro kamenné bloky. Jakmile se dostaly na stavbu, bylo potřeba je zvednout. K tomu mohly sloužit rampy, jejichž náklon byl postupně adaptován, jak stavba pyramidy pokračovala. Řada vědců je ale stále skeptická.

Co skrývají tajemné dutiny pyramid?

Projekt ScanPyramids objevil v roce 2017 pomocí mionové termografie uvnitř pyramidy dutiny. Metoda využívá kosmické záření a vytváří z něj 3D snímky prostoru. Dá se tak pronikat mnohem hlouběji než pomocí rentgenu. Severní strana pyramidy odhalila malou prázdnou komoru dlouhou asi 4,5 metru. Její úhel naznačuje, že se jedná o chodbu. Nad Velkou galerií byl objeven další prostor o délce dokonce 30,5 metru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten dovoloval dokonce přístup do pohřebních komor nacházejících se uprostřed pyramidy. O velké komoře toho dosud není příliš známo, může se tam nacházet ještě prakticky cokoli. Stěží to bude pohřební komora, může se jednat o další Velkou galerii či další prostor. Existuje ještě možnost, že jde o místnost s tajemstvím pyramidového designu. Může tedy skrývat přímo údaje o architektuře samotné pyramidy.

Proč Egypťané se stavěním přestali?

Poslední pyramida vznikla kolem roku 1500 před Kristem, pak začali faraoni spočívat v Údolí králů kousek od Théb, nového hlavního města. Není však známo, co přesně vedlo k této změně preferencí. Jako obvykle ale existuje velké množství domněnek. Podle jedné se v té době měnilo náboženství a význam získaly hrobky ve skalách, nad zemí. Nešlo o dobrý terén pro stavbu velkých monumentů, staré hrobky byly navíc často ničeny a vykrádány.

Novější teorie pochází od Petera Jamese, dle níž roli hrály extrémní výkyvy v egyptské poušti. V nich se vápenec smršťuje a rozpíná, což kvádry pyramid posouvalo k okrajům. Vlivem teploty také praskaly. Vnější plášť tzv. Lomené pyramidy z roku 2600 před Kristem tomu neobvyklým designem odolal. Právě viditelné chátrání pyramid mohlo být jedním z důvodů, proč je faraoni opustili a změnili preference, přestože už do nich tolik investovali.

Které další záhady starověku vás napadají?

Zdroj: TheRichest
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články