Různá platidla jako prostředek směny existují už tisíce let. Měnila formu i materiál, ale vždycky byla odrazem hodnoty věcí a služeb.
Od směnného obchodu přes hospodářská zvířata po fyzickou nebo digitální měnu, vždycky existovala nějaká forma toho, co lidé používali k placení. Pojďme se podívat na 5 druhů měny během historie. Aby mohla být určitá komodita považována za platidlo, musí splňovat určité podmínky. Musí být trvanlivá v čase, nějakým způsobem ověřitelná a přenositelná. Právě transport byl jedním z důvodů, proč vznikly papírové peníze.
Mušle kauri a platby za otroky
Mušle kauri mají mnoho rysů, které z nich udělaly perfektního kandidáta na měnu. Byly odolné, jednoduše poznatelné, snadno se přenášely a bylo skoro nemožné je padělat. Díky jednotné podobě se navíc dobře vážily a počítaly. Jakmile je začali používat Evropané, staly se hlavně platbou za otroky a pravidelně se vyskytovaly na cestách do západní Afriky. Vrcholu obliby dosáhly v 18. století a zůstaly v kurzu až do 20. století.
Pocházejí od měkkýše, který se vyskytuje hlavně na Maledivách. Tam je místní sbírali na velké listy kokosových palem, které pokládali do mělkých lagun. Měkkýš se nakrmil a zůstal na listu. Když jich bylo dost, byl list vyloven a ponechán na pláži. Tam měkkýši zemřeli na slunci a byli pohřbeni v písku. Když se jejich těla přirozeně rozložila, zůstaly jen prázdné mušle, které stačilo sesbírat a použít jako platidlo.
Mince a papírové bankovky ve všech podobách
První kovové mince byly použity jako měna někdy v letech 550–600 před Kristem v Lýdii v Malé Asii, starém království na území dnešního Turecka. Lýdové už těžili slitinu kovů zvanou elektrum (zlato a stříbro), kterou používali pro mince. Král Kroisos ale posunul tento systém na novou úroveň a vyrobil zcela první mince z ryzího zlata a stříbra. Měly na sobě lva a velikost určovala hodnotu. Nejcennější zobrazovaly celého lva, nižší jen jeho pracku.
Tato metoda standardizace zvýšila použitelnost platidla a hlavní město Sardis se pak stalo centrem obchodu. Papírové peníze mají na svědomí Číňané, k jejich rozvoji došlo v 7. století. Ve srovnání s mincemi šlo totiž o mnohem efektivnější metodu pro transakce. V Evropě se papírové peníze používaly až od roku 1600, konkrétně ve Švédsku. O sto let později už křižovaly celou Evropou a v roce 1690 se dostaly až do Spojených států.
Federální rezervy a kreditní karty
První americké použití těchto peněz bylo financování vojenských expedic. V roce 1913 vytvořil Federální rezervní systém národní bankovní soustavu, což byla reakce na rostoucí finanční potřeby národa. V roce 1914 se pak objevila první státní bankovka v hodnotě 10 dolarů. První víceúčelová kreditní karta patřila Diner’s Clubu a vznikla roku 1950. O 8 let později se přidal American Express. Krom měsíčního účtování měly také roční poplatek.
První státní kreditní karta začala v Bank of America koncem 50. let a roku 1976 se přejmenovala na Visa. Inženýr od IBM Forrest Parry vyvinul magnetický proužek pro skladování informací a zvýšení bezpečnosti. Nakonec se v 90. letech stal normou čip a PIN. Během cca 70 let jsme tak dospěli od platební karty jako novinky po něco všudypřítomného. Průměrný Američan má dnes kreditní karty 4 a dluží 6 194 dolarů.
Elektronické a mobilní možnosti placení
V roce 1998 spustil svoje služby PayPal a elektronické platby se staly proveditelnými v obrovském měřítku. To zcela změnilo podobu finančních transakcí. Od tohoto bodu se vyvinuly mobilní platby do aplikací typu Apple Pay, Verona, Google Pay a dalších. Systémy nabízejí nejrůznější možnosti a výběr se liší podle aplikace. Někde lze platit jen za zboží a služby, jinde i mezi bankami a tento druh plateb je tak už všudypřítomný jako karty.
Někdy se jim říká digitální peněženky a jde o velmi pohodlný způsob plateb, stejně jako možnost skladování dalších finančních informací a záznamů. Některé z těchto digitálních peněženek dovolují také organizovat přístupy ke kartám, přidávat různé doklady i slevové kupony. Je možné skrze ně i například rezervovat lístky na koncerty nebo ubytování v hotelech. Ostatně více použití je základem chytrých telefonů.
Jaké nejstarší bankovky a mince si pamatujete?