Proč nás děsí pátek 13.? Víme pravdu, která se za tímto letitým strašákem skrývá. Učiňte strachu přítrž jednou provždy

Pověra má podle odborníka na historii kořeny v západní kultuře a biblických událostech. Rozhodně se tedy nejedná o novodobou záležitost, ale o starý strach.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdykoli se v kalendáři vyskytne pátek 13., jsou mnozí lidé psychicky v nepohodě. Bojí se pohrom osobních i celosvětových, od zlomené nohy po krach světové burzy. Případně toho, že právě v takový den by mohla vypuknout například třetí světová válka. Jenže co za touto úzkostí stojí? Podle odborníka jde jednoduše o to, že strach je v západní kultuře dlouhodobě zakořeněný. Tímhle se jenom projevuje.

Strach, kterému se učíme

Stuart Vyse, profesor psychologie z Connecticutu, uvádí jednoduchou souvislost: „Pokud by nám nikdo nevyložil ony děsivé pověry spojené právě s pátkem 13., všem by nám nejspíš bylo lépe.“ Vědomí děsivé souvislosti pojící se s tímto dnem může totiž v lidech vyvolat triskaidekafobii, tedy strach spojený s číslem 13. Ten pak takoví lidé často přenesou na vlastní děti. K tomu přispívá populární kultura, jelikož se celý koncept stal námětem pro knihy, filmy či počítačové hry.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato pověrčivost je naprosto stejná jako v případě černé kočky, chůze pod žebříkem nebo čehokoliv dalšího. Jakmile se tato prohlášení objeví v nějaké formě v naší kultuře, máme tendenci je udržovat. Neseme je sami dále a předáváme ostatním, včetně vlastních potomků. A pokud se rozhodneme je ignorovat, mají jakýsi obranný mechanismus. Máme totiž další strach, že pokoušíme osud. Že zkrátka ignorace zakořeněné víry je nebezpečnou hrou s nadpřirozenými silami.

Náboženské kořeny třináctky

Samotný strach z čísla 13 pochází z Bible, konkrétně z Poslední večeře Páně. Jidáš byl 13. host tohoto jídla, a nakonec Ježíše zradil. Ježíš byl ukřižován v pátek, což byl den, kdy se věšelo. Tudíž už tak šlo o den vysoké úzkosti mezi lidmi. Tak se vynořily dva strachy, protože už tak poznamenaný den byl ještě posílen událostmi kolem postavy dominantního světového náboženství. Šíření křesťanství po celém světě s sebou tento strach neslo jako jeden z doprovodných prvků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Strach z čísla 13 také pramení z magického myšlení, které obvykle funguje na principu nápodoby nějaké situace či věci, což vede k určitým konkrétním následkům. Jde o tzv. sympatetickou magii, příkladem budiž třeba voodoo panenka ve formě konkrétního člověka, kterého skrze ni lze skutečně zranit. A protože na kritické Poslední večeři bylo 13 hostů, nese zkrátka toto číslo minimálně smůlu, kdekoli se objeví.

Zdroj: NationalGeographic

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články