Proč říkáme číslicím, se kterými počítáme, arabské a římské? Vždyť je ani jedni z nich nevymysleli

Arabské číslice používáme všichni od základní školy. Římské taky, nejčastěji v dějepise při označování pořadí panovníků na trůně. Jenže to má háček.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Děti někde v páté třídě nejspíš brzo dostanou jednoduchý úkol – převést arabská čísla na ta římská či naopak. Jenže tahle operace obsahuje dvě solidní slabiny. Ani jeden z udaných národů totiž ani jedny z těch číslic nevymyslel. Arabové nepřišli s těmi, se kterými počítáme, ani Římané nevymysleli ty, kterými označujeme panovníky. Historie je zkrátka plná paradoxů. Jenže kde se tedy vzaly obě číselné sady, které naprosto běžně používáme?

Znaky pocházející od Indů

Příběh čísel je souborem indického rozumu, práce arabských učenců a temného období Evropy. Čísla 0 – 10 jsou ve skutečnosti modifikovanou sadou indických znaků. Narodila se tak v mozcích lidí, jejichž jména se už nikdy nedovíme, jen víme, že žili v Indii. Čísla 1 – 9 se vyvinuli z bráhmanských textů asi 300 let před Kristem.  Nula se poprvé objevila na měděném disku asi v pátém století. Arabové pak znaky roznesli dále do světa.

iZdroj fotografie: Pixabay

Evropští učenci si pak všimli knih učenců z Bagdádu, jmenovitě astronoma Al Khorezmiho a filosofa, matematika a fyzika Alkinduse. Ani jeden z východních učenců nezakrýval pravý původ znakové sady. Učenci v Evropě je však připsali původem právě Arabům. Gerbert z Aurillacu, později známý jako papež Silvestr II., se je v 10. století pokusil představit širší Evropě. Jenže církevní hodnostáři v nich viděli jen černou magii židovského a také arabských národů.

Fibonacciho popularita

Matematik Fibonacci je nejznámější pro svou posloupnost. Byl to však také on, kdo ve 12. století původně indická čísla velmi zpopularizoval, ostatně byl nejslavnějším matematikem své doby. Evropané jim přišli na chuť víc jak římským, které do té doby převládaly. Arabská se totiž nejen lépe počítala, ale také snadněji psala. Symboly se ujaly jak v obchodu, tak i na univerzitách, kde rychle došlo k rozvoji algebry. Ani četné zákazy tento pokrok nezastavily.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak klerici, tak i světští úředníci tvrdili, že arabská čísla jsou velmi snadno zneužitelná – stačilo za ně přidat nulu. Arabové mají nepochybně zásluhu na rozšíření čísel po Evropě, jejich původ ovšem leží v Indii. Obrovské množství evropských vynálezů by nebylo možných bez rozvinuté matematiky. Ten, kde je v Indii vymyslel, byl nejdůležitějším synem Indie hned po Buddhovi. A ty římské vděčí za svůj vznik zase Etruskům, kteří žili v dnešním Toskánsku.

Zdroj: TekDeeps

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články