Mexičtí badatelé rozluštili příběh jedné z nejsilnějších mayských dynastií, která vládla městu Cobá téměř tři sta let přibližně v období let 500 až 780 před naším letopočtem.
Toto město se nachází na poloostrově Yucatán, ve státě Quintana Roo v Mexiku. V době rozkvětu mayské civilizace bylo Cobá jedním z největších měst na poloostrově. Výzkum zde prováděli archeologové z Národního ústavu antropologie a archeologie v posledních deseti letech. Našli zde spoustu nevídaného.
Stopy z doby rozkvětu
Ve městě je poměrně hodně budov a kamenných obřadních staveb. Vědcům se podařilo rozluštit nápisy, které byly identifikovány na různých náboženských a inženýrských strukturách. Podle badatelů se hovoří o jménech čtrnácti panovníků z jedné dynastie, která spadá do raně klasického období. Byla to doba, kdy město opravdu vzkvétalo, ale žádná dynastie netrvá věčně.
Významní panovníci mayské dynastie
Jméno zakladatele dynastie bylo Junpik Tok, což výzkumníci zhruba přeložili jako „Ten s 8000 pazourky“. Je také pozoruhodné, že zde identifikovali ženu, která na začátku 7. století vládla městu přes 40 let. Její jméno se však nepodařilo celé rozluštit. Odhalili jen část „Isik (…) Yopaat“, prostřední část tedy chybí. Tato skutečnost není pro Maye zcela typická, i když k podobným příkladům došlo již dříve.
Další významná jména a následný úpadek města
Kromě těchto dvou vládců archeologové rozluštili nebo částečně rozluštili další jména. A to např. „Kahta Chitam, Uxman, Kaviil, Yopaat Taj-Naj, Kahk, Kalomte a Xaman Kaviil“. Cobá zůstalo významným centrem až do roku 1000 našeho letopočtu. Čas však plynul a po příchodu španělských dobyvatelů kolem roku 1550 začalo město spíše upadat. Poté do města přišli conquistadoři a ti zapříčinili, že obyvatelé museli toto město opustit. Jednalo se tedy o jednu z mnoha dynastií, která zanikla.