Je k neuvěření, jak moc Galileo Galilei předběhl svou dobu. Známá věta „A přece se točí“ je ale velkým mýtem

Církev v minulosti jen nerad přijímala myšlenky, které odporovaly jejímu učení. Vědce, kteří se je pokoušeli prosadit, často soudila a hrozila jim smrt.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

O italském astronomovi a vědci Galileovi Galileim nejspíše ve škole slyšel každý. Je v Česku proslulý především větou „A přece se točí“, kterou měl pronést při inkvizičním procesu s jeho osobou. Podle všeho jde jen o legendu, ale ta je tak trvale zakořeněna, že se ji asi nepodaří nikdy pořádně vyvrátit. Za svůj život vykonal jako vědec mnoho záslužné práce. Zde je o něm několik faktů, které nejsou tolik známé.

Objevil měsíce Jupitera

Galilei byl jedním z prvních astronomů, který při pozorování vesmírných těles používal dalekohled. To ho nejen utvrdilo v heliocentrických myšlenkách, tedy faktu, že Země a další planety obíhají kolem Slunce. Podařilo se mu objevit i řadu vesmírných těles. Mezi ně patří například čtyři měsíce planety Jupiter Io, Europa , Ganymedes a Callisto, které v té samé době nezávisle pozoroval a pojmenoval Simon Marius. Zjistil, že Mléčná dráha se skládá z jednotlivých hvězd nebo pozoroval fáze Venuše.

Již jako dítě byl považován za mimořádně inteligentního. Byl proto v 16 letech poslán na studia. Původně nastoupil na lékařskou fakultu, ale tuto dráhu záhy opustil a začal se věnovat matematice, fyzice a dalším podobným disciplínám. Doplatil ale na to, že rodiče neměli dostatek peněz, a svá studia nikdy nedokončil. I přesto se stal později významným učitelem na některých univerzitách.

Nikdy se neoženil, měl nemanželské děti

Ačkoli byl zaníceným katolíkem, nežil příliš počestně. Jeho životní partnerkou se stala Marina Gamba, nikdy se s ní však neoženil. Přesto s ní měl tři děti, dvě dcery a jednoho syna. Vzhledem k tomu, že jeho dcery byly nemanželské, měly by v té době velký problém sehnat slušného manžela. Nakonec obě vstoupily do kláštera San Matteo v Arcetri. Galileovým dědicem se nakonec stal jeho syn Vincenzo.

iZdroj fotografie: Public Domain

Cílem jeho zájmu se stala i oběžnice Země Měsíc. V tehdejší době panoval názor, že povrch Měsíce je zcela plochý a je nejspíše i průsvitný. Díky tomu, že ho Galilei pozoroval za pomoci dalekohledu, mohl si na něm všimnout hor a kráterů. Vytvořil také první topografické mapy Měsíce, které zvrásnění jeho povrchu ukazovaly.

Kvůli jeho názorům na heliocentrické uspořádání Sluneční soustavy a podpoře názoru Mikuláše Koperníka s ním církev uspořádala dva procesy. Druhý, ve kterém mu hrozila smrt, přinesl v jeho životě zlom – musel své názory odvolat. Díky svému špatnému zdraví skončil jen v domácím vězení. Zažitá představa, že po odvolání svých názorů by pronesl větu „Eppur si muove,“ což znamená „A přece se pohybuje“ nebo také „A přece se točí“, je spíše velký mýtus. Za něco takového by pravděpodobně skončil v rukách kata.

V čem spatřujete největší přínos Galilea Galieiho?

Zdroj: History
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články