Forenzní antropolog rekonstruoval pravou tvář Ježíše Krista. Konečně se s ním můžete setkat

Lidé vždycky potřebovali nadpřirozené entity, všemocnou osobu se silou, které lze poděkovat za všechno, čeho se jim v životě dostalo.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pro lidskou psychiku je totiž důležité něčemu věřit, ideálně existenci síly, která na všechno dohlíží a vše organizuje, takže nám pak těžkosti života dávají větší smysl. V současné době je pro velkou část lidí na planetě takovou entitou Ježíš Kristus. Po celá staletí se přitom věřilo, že jde o světlovlasého muže ve středních letech, se světlou kůží a modrýma nebo zelenýma očima. Evropané si ho přizpůsobili obrazu svému, když jeho jméno šířili dále.

Jaká je skutečná tvář Pána?

Před několika lety spojili síly archeologové z Izraele a vědci z Anglie, aby poskytli odpověď na to, jak Kristus skutečně vypadal. Použili techniky forenzní antropologie a rekonstruovali jeho tvář. Respektive tvář člověka, který žil v době odpovídající našim předpokladům o existenci Ježíše. Podle bývalého lékařského umělce Richarda Neave je výsledek přesný v tom ohledu, že ho lze dosáhnout pomocí dat, která máme k dispozici.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Richard Neave

Vědci zohlednili faktory jako sociální struktury, osídlení i způsob stravy v prvním století po Kristu na území Judeje. Neave a jeho tým zrentgenovali tři semitské lebky z té doby a s použitím výpočetní tomografie vytvořili jejich „plátky“. Z nich pak podle dalších údajů mohli složit novou lebku včetně svalů a kůže. Následně vytvořili digitální 3D rekonstrukci tváře včetně predikce nosu, očí, rtů, očních víček a samozřejmě vlasů.

Poměrně dost se liší

Pro dosažení co největší přesnosti studoval tým dále nákresy z vykopávek, které berou v úvahu židovskou tradici, a také úryvky z Bible. Podobným způsobem byly dříve rekonstruovány tváře krále Midase a krále Filipa II. Makedonského, otce Alexandra Velikého. Výsledek se poměrně radikálně liší od obrazu, který jsme přijali jako Kristovu tvář a který se stal církevní ikonou. Boží syn má tmavší pleť, oříškové oči a široké lícní kosti.

Jeho vlasy jsou kratší a kudrnaté a má husté vousy, které byly typické pro Židy v Galilei na Středním východě. Neave podotýká, že jde jen o portrét normálního dospělého muže žijícího ve stejném čase a prostředí, v jakém žil Ježíš. Ovšem profesor antropologie z univerzity v Kalifornii podotkl, že „toto je pravděpodobně mnohem blíže pravdě než práce mnoha velkých mistrů“. Pravou podobu Krista nejspíš nezjistíme nikdy, ovšem ikony jsou v první řadě umělecký záměr.

Zdroj: BeyondBlindFold

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články