Tragédie v Charleroi: Děsivá událost v dolech připravila o život 262 lidí

Důl Bois du Cazier je dodnes připomínkou důlní tragédie, při které zahynulo 262 mužů. Jejich památku ctí místní muzeum hornictví, které je součástí světového dědictví UNESCO.

důlní tragédie i Zdroj fotografie: Camille Detraux / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hornická města se dají najít téměř v každé zemi a každé z nich vypráví jiný tragický příběh. Důlní tragédie se nevyhnula ani městu Charleroi v Belgii. V roce 1956 došlo k pochybení jednoho z pracovníků, které mělo doslova katastrofické následky. Při požáru v největším dole Bois du Cazier zahynulo 262 lidí. Jejich památku dnes připomíná muzeum hornického řemesla.

Smrtící důlní tragédie

Byl teplý a slunečný den, když v sedm hodin ráno přicházela do dolu Bois du Cazier ranní směna. Měl to být jen další den plný těžké a nebezpečné práce. Na obojí však byli horníci zvyklí. Tento den však mělo být všechno jinak. Většina mužů, kteří to ráno sfárali do dolu, už ho nikdy neopustili. Celkem 262 horníků zemřelo v masivním požáru, který důl zachvátil.

Nikdo neví, jestli dotyčný horník neuposlechl dané instrukce záměrně nebo jim jednoduše nerozuměl. V té době pracovalo v belgických dolech velké množství cizinců, včetně Poláků, Maďarů či Řeků. Je tedy možné, že původce této důlní tragédie byla obyčejná jazyková bariéra.

důlní tragédie iZdroj fotografie: Trougnouf (Benoit Brummer) / Creative Commons / CC BY-SA
V bývalém dole bylo vybudováno muzeum

Neuposlechnutí instrukcí

Horníci pracovali v hloubce 800 metrů pod zemí. Jeden z nich tlačil vůz s vytěženým uhlím k výtahu, který ho měl vytáhnout na povrch. Chybou komunikace však začali pracovníci na povrchu přivolávat výtah dřív, než byl vůz s uhlím kompletně naložen na jeho rampu. Padající vůz tak poničil elektrické kabely a potrubí a důlní tragédie na sebe nenechala dlouho čekat.

Došlo k masivnímu požáru, který ze všech pracovníků přežilo pouhých 13 mužů. Většina jich však zahynula a nikoho se nepovedlo zachránit ani během důkladných záchranných akcí. Mnoho rodin tak ten den přišlo o své syny, manžely a otce.

Horníci si mysleli, že nalezli prvního draka na světě. Objevili nejlepší zkamenělinu dinosaura svého druhu, která kdy byla nalezena

Věčná připomínka

Důl Bois du Cazier tuto tragédii připomíná dodnes. V roce 2012 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a dnes je v jeho prostorách vybudováno muzeum hornického řemesla. Kromě historie hornictví slouží muzeum jako trvalá připomínka důlní tragédie, ke které před 68 lety došlo. Návštěvníci si zde mohou mimo jiné vyzkoušet pohyb úzkými uličkami, ve kterých horníci hluboko pod zemí pracovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články