Dubaj sice není hlavním městem Spojených arabských emirátů, je však rozhodně tím nejnavštěvovanějším a nejvíce adaptovaným na západní standardy.
V Dubaji se skrývá více než jen lesklý stereotypní pohled z turistických katalogů. Ačkoli je první dojem velmi příjemný a hodně věcí si užijete za přijatelné peníze, nejspíš vám po nějaké době zůstane v puse lehká pachuť. Nejen, že samotný výlet asi potvrdí většinu negativních zkušeností, které už jste někde slyšeli. Celá Dubaj je přeceňovaná, bez vlastní duše a je tu několik děsivých skutečností.
Nejde o město pro procházky
Dubaj se rozpíná v délce téměř 50 kilometrů kolem pobřeží a mnoho zajímavých míst je tu opravdu daleko od sebe. K tomu si přidejte mizernou dopravu a přecpané dálnice – situace je tu nejspíš nejhorší na světě. Kromě toho není město pěšímu pohybu moc nakloněno a možnosti jsou omezené kvůli obrovskému horku. Ani veřejná doprava za moc nestojí, protože se jen pečete v zácpách. Zbývá tedy vlastní auto nebo zaplacení taxi, které je poměrně levné.
Všechno tu vypadá i působí uměle
Asi největší zklamání vůbec. Ať už se vypravíte kamkoli – nákupní centra, bezchybné ulice, restaurace nebo i pláže. Všechno je jakoby prázdné, vyumělkované a naprosto bez vnitřní jiskry. Protože jde o město vystavené před asi 50 lety, neexistuje tu nic historického. To a obrovská turistická expanze vysvětlují růst jen jedné atrakce za druhou. Každý prvek tu musí být nejlepší, nejvyšší a ohromující, ale je to opravdu potřeba?
Emiráty jsou na tento fakt hrdé, nicméně do výstavby investují nemalé peníze. To jim umožňuje především obrovské ropné bohatství přímo pod nohama této země. Opravdu – hýčkaní vládcové nehnuli ani prstem. Nekonečné stavění má na svědomí pot, slzy a krev migrantů z Indie, Pákistánu a Bangladéše, Nepálu nebo Filipín.
Jediné starší a kulturní místo
Stará Dubaj, tedy Deira, je tu jediné místo s alespoň zábleskem kultury a historie. Je tu nejstarší pevnost Ah Fahdi a Dubajský záliv, ale i tato část vypadá trochu jako studio pro točení velkofilmu. Slavný trh se zlatem a kořením vypadá tak moderně, že neuvěříte, že je starý několik stovek let. Krom toho se z něho stalo místo čisté komerce a prodejci vám jen strkají až do obličeje předražené suvenýry.
Jaké jsou další pasti a negativa?
Ruku v ruce s vedrem musí jít dostatek tekutin, nečekejte ale příjemné sezení na lavičkách. Pivo si můžete dát jen v určité oblasti, a jakmile se jen trochu vzdálíte, dostanete pokutu. V Dubaji platí nulová tolerance na drogy. To zní rozumně, jenže za drogy tu považují i řadu běžných věcí, včetně prášků na bolest. Vyvarujte se na veřejnosti přílišných projevů náklonnosti, minimálně se lidé kolem vás budou cítit velmi nejistě.
I za líbání drahé polovičky se tu dá skončit ve vězení. Britský pár byl jednou zatčen za polibky na zadním sedadle taxíku. Kolena a ramena by měla být zakrytá, jinak riskujete pokutu. Dubaj má obecně nízkou toleranci pro nahotu na veřejnosti, jde ale ještě o krok dál. Plavci v plavkách jsou povoleni na pláži nebo ve vyhrazené oblasti. Ukažte se ale takhle normálně na ulici a cvakají za vámi želízka.
Sexuální menšiny
Gayové a další orientace se netolerují. Cokoli mimo normální vztahy je bráno za zločin. LGBT komunita zde sice je, ale navenek se snaží na sebe upozorňovat.