Ve starověké hrobce Tutanchamona archeologové našli záhadný mimozemský prsten

Hrobka nejslavnějšího egyptského faraona po sobě zanechala spousty vzácných artefaktů, které odhalují faraonovu skutečnou velikost a moc nad otrokářským lidem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tutanchamon se stal nejslavnějším staroegyptským faraonem na světě. A to díky neuvěřitelnému stavu místa jeho posledního odpočinku a úžasným věcem nalezeným vedle jeho těla. Zprávy o objevu ze starověkého Egypta vyvolaly celosvětovou fascinaci a záhadné legendy kolem hrobky slavného krále stále fascinují milovníky historie po celém světě.

Jak byla jeho hrobka objevena?

V roce 1922 strávil britský egyptolog Howard Carter a jeho tým pět neúspěšných let hledáním neobjevené královské hrobky v egyptském Údolí králů. Nicméně 4. listopadu 1922 tým nakonec objevil schody vedoucí do pohřební místnosti krále Tuta skryté v troskách poblíž vchodu do nedaleké hrobky krále Ramsese VI. Mnozí také připisují zásluhy 12letému nosiči vody Husseinovi Rassulovi za to, že náhodně objevil hrobku poté, co zakopl o kámen. V tu dobu údajně nabíral vodu pro tým archeologů.

Nález záhadného prstenu

Jako zázrakem bylo objeveno, že hrobka sestávající ze čtyř samostatných komor je prakticky neporušená. Stejně tak i podivný prsten z neobvyklých materiálů a zajímavě vytesanou lidskou kreaturou. Tvrdí se, že je na něm vyobrazen egyptský bůh Ptah, avšak samotný prsten údajně spadá do 5. století př. n. l. To hypotézu o spojení s egyptským božstvem nejspíše vyvrací. Naopak to otevřelo téma mimozemské civilizace a archeologům poskytlo neuvěřitelně cenné informace o egyptské historii. Kam však prsten skutečně patří se prozatím nedá určit.

Faraon obklopen artefakty

Překvapivě bohatý pohřeb tvořilo více než 5 000 neocenitelných artefaktů. Mnohé z nich byly v extrémně choulostivém stavu a jejich odstranění vyžadovalo bezprecedentní úroveň péče. Jinak řečeno, při dotyku se mohly rozpadnout. Navzdory své velikosti byla hrobka plná všeho, co by král potřeboval pro posmrtný život. Jednalo se o opravdu raritní věci, včetně nábytku, vozů, vína, čerstvého jídla, oblečení, hudebních nástrojů a zbraní.

خاتم الملك توت عنخ امون..من العقيق الاخضر والذهب الخالص كان يستخدمه الملك توت في ختم كل الاوامر الملكية

Zveřejnil(a) ‎مصرالقديمة . كيمت – الأرض السوداء‎ dne Úterý 23. dubna 2019

Čtyři místnosti uvnitř hrobky zahrnují předsíň, pohřební komoru, přístavek a pokladnici. Předsíň byla první místnost, do které Carter vstoupil, a obsahovala mnoho cenného majetku krále Tuta. Jedny z nejvýznamnějších klenotů byly tři zlaté zvířecí pohovky, papírový vějíř a kusy čtyř válečných vozů. Za předsíní ležela v pohřební komoře bohatě zdobená a skvěle mumifikovaná mrtvola zesnulého velkého krále Tutanchamona. Tu střežily dvě obrovské postavy boha Anubise a stěny byly obklopeny faraonem v interakcích s různými egyptskými bohy.

Z objevu se stala tradice

Když se objevily zprávy o Carterově bohatém objevu, ohromily svět. „Egyptománie“ začala a nikdy se nezastavila. Artefakty hrobky několikrát obletěly svět a Tutanchamon se stal bezpochyby nejslavnějším faraonem v egyptské historii. Dodnes se Carterův objev považuje v Gíze za událost hodnou oslav a čeká se, až se bude moci vystavit zbytek ze seznamu artefaktů.

Jaké poklady jste kdy nalezli vy?

Zdroj: 2plus2
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články