Ať už jde o cheesecake nebo popcorn, už naši předci pojídali některé z našich oblíbených pochoutek. A to mnohem dříve, než bychom si možná chtěli připustit.
V dávných dobách byly potraviny v zásadě omezeny na to, co se dalo posbírat nebo ulovit. Lidé jsou však odjakživa vynalézaví a našli způsoby, jak využít to, co získali, nebo to aspoň konzervovat. Metody jako fermentace, sušení, uzení nebo nakládání se tak staly způsoby, jak uchránit jídlo před přirozenou zkázou. Potraviny jako máslo nebo chléb byly konzumovány už přes tisíci lety. Stejně jako například víno či pivo.
Cheesecake a čokoláda
V Řecku našli antropologové cheesecakovou plíseň starou 2 000 let. Tradičně se jednalo o svatební koláč, podle legend ho jedli také atleti na první olympiádě v roce 76 před Kristem. Po dobytí Římany byl recept upraven přidáním drceného tvarohu a vajec. Byl brán jako delikatesa a podáván na oslavách. Po roce 1000 se rozšířil do Západní Evropy a zvláště se mu dařilo ve Skandinávii i Británii. V dnešní době je populární hlavně v New Yorku.
O čokoládě uvažujeme jako o sladké pochutině, nebylo to tak ovšem vždy. Staré hrnce a nádoby z doby 1500 před Kristem mají stopy theobrominu, který se nachází v kakaových bobech. Mayové zase kakao uctívali a bylo jejich rituálním nápojem. Čokoládu si užívali u oběda obohacenou kořením a medem. Kakao bylo tak cenné, že jej dokonce používali jako platidlo. V roce 1828 pak chemik Conrad Johannes van Hauren vyrobil první kakaový prášek.
Med, palačinky
Nevíme přesně, jak dlouho lidé používají med, medové plástve jsou ale k vidění už na paleolitických kresbách starých 40 000 let. Důkazy o jeho sběru máme z doby před 3 500 lety a pochází ze Západní Afriky, kde byly nalezeny nádoby na zpracování a skladování včelího vosku. Kromě konzumace se přidával také do nápojů. Po tisíce let byl med používán rovněž jako léčebný prostředek, jde totiž o antioxidant a protizánětlivou látku.
Med má coby potravina prakticky neomezenou výdrž – pokud není vystaven vlhku. Díky úrovni kyselosti a cukru se tak nikdy nezkazí. Průzkum nástrojů na zpracování zrna starých 30 000 let ukázal, že lidé dělali palačinky už v době kamenné. Byly ploché jako ty dnešní, pouze přísady se lišily. Mouka byla z rostlin, například kapradin nebo orobince, smíchala se s vodou a pekla na horkém kameni. Měly konzistenci chleba a vydržely velmi dlouho.
Popcorn v pravěku
Pro získání poživatelných částí kukuřice musí jádra být zahřáta natolik, aby jejich skořepina vybuchla. Různé druhy vhodné kukuřice byly domorodými lidmi pěstovány už v roce 5000 před Kristem. Ačkoli je Středozápad dnes znám jako „Kukuřičný pás“, své označení získal až kolem roku 1850. Tehdy se ujalo použití ocelového pluhu a dalších kultivačních metod, které oblasti vysloužily právě tuto přezdívku, která trvá dodnes.
Oblast produkuje 40 % celosvětové spotřeby kukuřice a 75 % té americké. Nejstarší pozůstatky kukuřice byly nalezeny v netopýří jeskyni v Novém Mexiku. Ačkoli v dnešní době přemýšlíme o kukuřici jako o pochutině, velmi často byla konzumována k snídani. To trvalo až do počátku 20. století. Dnes si lidé užívají hlavně různé příchutě popcornu, a to jak na sladko, tak i pikantní a různě kořeněné. Původní slaná je ovšem stále klasikou.
Která položka přehledu patří k vašim oblíbencům?