Seriál Vikingové ukázal silné hrdiny i hrdinky. Existovaly ale opravdové vikinské bojovnice?

Různící se odpovědi na tuto otázku jsou možná přímým důsledkem toho, jak se neustále mění naše vlastní pohledy na rozdíly mezi pohlavími.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existovalo něco takového jako ženská bojovnice u národa Vikingů? Tato otázka během akademického zkoumání jejich doby a kultury vyvstala opakovaně. Daná problematika samozřejmě zaujala také laickou veřejnost. Tento proměnlivý zájem je charakteristikou výzkumu v oblasti, která s velkou pravděpodobností vyvolá pozdvižení. V bádání můžeme také vidět proměnu ideologií a přesvědčení ohledně mužů, žen, statusu a síly.

Co mohou muži a ženy a co víme o Vikinzích

V mnoha ohledech jde o problém, který je v jádru o něčem trochu jiném. A to o naší víře v to, co muži a ženy dovedou, a také o tom, kolik toho o národu Vikingů vlastně doopravdy víme. Ani zde nedojde na definitivní odpověď, zda v onom věku bojovaly i ženy. Pravdou je, že existuje tolik odpovědí na tuto velkou otázku, kolik je učenců zabývajících se samotným tématem. Kdokoli zainteresovaný najde navíc dost argumentů pro tu i onu variantu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravděpodobnost, že ženy v roli bojovnic existovaly, je však poměrně vysoká. Existující důkazy velmi nahrávají zapojení některých žen do války, přičemž byly také jasně spojeny s násilnými akcemi. Důkazů, které podporují existenci bojovnic, je dostatek, nic je však nepopisuje jako běžný jev. Jednou z posledních událostí byl dnes slavný hrob v Birce. Obsahoval totiž ženské tělo pohřbené se zbraněmi, což dokládalo vysoké společenské postavení.

Různé důkazy o existenci bojovnic

Nejde v žádném případě o jediný takový případ, ačkoli se jedná o jedinou osobu s pohlavím potvrzeným pomocí testu DNA. Hrob je také zajímavý tím, kolik zbraní obsahoval, zatímco další případy vypadají na typicky ženské hroby s jednou nebo dvěma zbraněmi. Jednalo se o sekery nebo štíty smíšené s dalšími předměty. Kromě hrobek je možné bojovnice najít taky na amuletech, kamenech a tapiseriích z té doby. Existují i dobové zápisy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nicméně neexistují ani náznaky toho, že by se jednalo o běžnou praxi. Stejně tak lze každou ze zmíněných okolností nějak napadnout. Další školy a teorie argumentují tím, že obrazy ukazují mytické bytosti, případně že pohřbené zbraně je třeba vnímat jako dary, nikoli majetek. Někteří jdou i tak daleko, že hroby původně určitě obsahovaly mužská těla. Neexistuje však důkaz, který by takový náhled jakkoli podporoval.

Racionálnější protiargumenty

Rozumnější námitkou je skutečnost, že nevíme, zda pohřbené zbraně vůbec symbolizují status mrtvého jako bojovníka. Toto je ovšem bráno jako samozřejmost u mužských hrobů, a naopak zpochybňováno jen u těch ženských. Zdá se proto zcela férové uznat, že zbraň ve hrobce symbolizovala u obou pohlaví totéž. Ačkoli se tedy jedná o fascinující debatu, akademická porota se na konečném verdiktu dosud neshodla.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diskurs týkající se spojení žen a násilí se také mění společně se současnými obavami. Reflektuje tak probíhající větší změnu v otázce ženské nerovnosti a nezávislosti, jak je zrovna vnímána. Studie ženských bojovnic tak není přímočará a vyvstávají další otázky na mnoha stranách. Někteří například uvádí, že vyzdvihovat ženy jako bojovnice minulosti je laciná metoda sbírání bodů skrze to, že kdysi vystupovaly jako muži.

Debata ukazující historii i současnost

Podle takových hlasů byla nejspíš realita mnohem komplexnější. Obavou je to, že při glorifikaci mužů nad ženami funguje jen prezentace ženy ve stejné mužské úloze. Tímto zaměřením můžeme také zastínit další role, ve kterých byly ženy důležité a prakticky nenahraditelné. Další obavy zase pocházejí z přílišné restrikce ženy a její omezení na role zcela tradiční, které jí byly připisovány vždycky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou to role, které jí připadnou prakticky automaticky a zcela přirozeně, jako je péče o rodinu a různé podpůrné funkce. Tím ale ve skutečnosti jen promítáme do minulých dob naše vlastní soudobé pohledy. V mnoha ohledech je tak samotná debata týkající se reality ženských bojovnic u Vikingů stejně podnětná, jako by byla jejich skutečná existence. Náš náhled na minulost totiž vypovídá něco o nás i historii samé.

Která verze ženských bojovnic je podle vás reálnější a proč?

Zdroj: ScienceNorway

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články