Lidstvo čeká na konec světa už poměrně dlouhou dobu. Posledním příkladem byl rok 2012, kdy hodně lidí skladovalo konzervy a další základní životní potřeby.
Ale bez ohledu na to, jestli měli Mayové pravdu, nebo jsme je jen nepochopili, svět neskončil. Dne 21. prosince 2012 se tedy navzdory proroctví nic katastrofálního nestalo. Existuje tedy důvod bát se teď? Jsou tu nějaká proroctví, která cílí na konkrétní datum? A nemyslíme proroctví od nepoučených podvodníků, ale od někoho důvěryhodného, jako Mayů. Na každý rok budoucna máme předpovědi Baby Vangy a v mnoha případech také Nostradama.
Dvě jména a jeden fyziky
Tato dvě jména se objeví v hlavě prakticky ve spojení s pojmem proroctví. Máme-li ale mluvit vážně, nemůžeme pořádně věřit ani jednomu z nich. Existuje však i další člověk spojený s předvídáním apokalypsy. Byl jím jeden z nejslavnějších fyziků, Isaac Newton. Podle zápisků v jeho osobním rukopise víme, že se snažil předpovědět konkrétní datum, které vyšlo na rok 2060. Vědci na něj přišli roku 2002, když byl tento rukopis prvně objeven.
Nacházel se totiž v izraelské Národní knihovně mezi mnoha dalšími nezařazenými rukopisy autora pohybových zákonů. Ukázalo se, že jako dodatek k mechanice, fyzice a matematice studoval Newton také okultismus, alchymii, teologii i astrologii. Po jeho smrti v roce 1727 byly tisíce stránek věnovaných jeho „tajným vášním“ schováno na více jak 200 let. Konkrétně v truhle u hraběte z Portsmouthu. Pak je koupil židovský učenec Abraham Yehuda.
Roky skrytý v knihovně Izraele
Rukopis se propočtem konce světa objevil harvardský profesor Stephen Snobelen. I předchozí nedostupné rukopisy svědčí o tom, že alchymie, teologie a okultismus byly přednější, zatímco jeho vážné objevy byly výsledkem „výstřelků“. Například slavný gravitační zákon nepřišel kvůli pádu jablka, ale díky konceptu přitažlivost jednoho prvku k druhému, což vyznávala alchymie. Dalším příkladem je slavná teorie o absolutním čase a prostoru.
Ta je založena na teologických představách geniálního fyzika. Věřil totiž, že absolutní prostor je místo obývané Bohem ve formě univerzálního ducha. Absolutní prostor bylo pak nekonečné trvání jeho boží přítomnosti. Není proto divu, že držel ve velké úctě i Bibli. Podle něj obsahovala zprávy od vyšších sil a také budoucnost lidstva. Snil proto o vytvoření systému, který by umožnil využít její informace k předvídání budoucnosti lidstva.
Zaměření na knihu plnou proroctví
Jeho pozornost přitahovala také Kniha Danielova, kterou potřeboval „rozluštit“. O to se snažil po celých 50 let, protože se považoval za Bohem vyvoleného. Během výpočtů popsal dohromady 4 500 stránek slovy a rovnicemi. Tato kniha je sama o sobě celou zásobárnou proroctví. Na jejím základě chtěl vytvořit univerzální algoritmus. Podoba konce světa je stále otázkou, protože celý jeho rukopis nebyl ještě badateli prozkoumán. Zatím víme jen datum.
Ze základu zápisků víme, že Newton použil Bibli a stanovil znaky definované pro konkrétní časová období. Ta trvají 1260 let a poslední začalo v roce 800. Přidáním jeho délky vychází rok 2060. On sám napsal, že začne světová válka a objeví se mor, který povede k vymření mnoha životů. Po tomto soužení přichází království Spasitele a svět čeká nové zrození. Jinými slovy tento věštec věřil, že po době velmi náročné pro lidstvo přijde opěr světlá éra.