Skupina badatelů zkoumala starověkou hrobku a nečekaný nález je velice mile překvapil. Šlo o hermeticky uzavřenou bronzovou nádobu o objemu 3,5 litru.
K objevu došlo při vykopávkách v hrobce poblíž města Luoyang v čínské provincii Che-nan. Uvnitř nádoby byla podivně zakalená kapalina. Nebylo příliš jasné, o co se vlastně může jednat, láhev byla ovšem do hrobky uložena mezi ostatní cenné artefakty. Lze tedy soudit, že pro zesnulého i jeho rodinu měl obsah velký význam. Město Luoyang vzniklo v 11. století před Kristem a v tehdejších dobách neslo jméno Chengzhou.
Město s proměnlivým statusem
Vládce Čou-ping-wang sem během roku 770 před Kristem přesunul hlavní město země, čímž započalo historické období Východní Čou. Město pak bylo přejmenováno na Wangcheng, tedy „město wang“. Status hlavního města jak různých království, tak i celé Číny Luoyang během dalších staletí opakovaně ztrácel a opětovně získával. Prakticky neustále zde pobývala čínská šlechta a v jeho blízkosti se nacházela četná pohřebiště.
Aktuálně zkoumaná hrobka patřila bezesporu vznešené osobě, jejíž život se odehrával v éře západní dynastie Han. Ta vládla od roku 202 před Kristem až do roku 8. Nádoba s tajemným elixírem není jediným zajímavým objevem. Expedice podniknutá v roce 2019 nalezla v hrobkách také velký počet malovaných hliněných nádob a bronzové či nefritové předměty. Pozitivní je také skutečnost, že samotné ostatky mrtvého se zachovaly neporušené.
Oblíbená toxická tekutina
Zpráva Daily Mail ovšem neuvádí žádné bližší informace o jeho životě či rodové příslušnosti. Vedoucí Institutu kulturních památek a archeologie v Luoyang Shi Jiahen prohlásil, že: „Je to poprvé, co byl v Číně objeven tento mytický lék na nesmrtelnost.“ Kapalina má obrovský význam pro další studium čínských teorií o možnostech dosažení nesmrtelnosti. Stejně tak přispívá k obecnému poznání evoluce čínské civilizace.
Rozbor v laboratoři zatím odhalil, že tekutina sestává hlavně z dusičnanu draselného a také alunitu. Nejde o jedovaté látky, používají se ovšem v pesticidech, hnojivech a dnes také raketovém palivu. Nebylo ojedinělé, aby vysocí hodnostáři starověku pili právě takto toxické elixíry. Například císař Qin Shi Huang, který Čínu poprvé zcela sjednotil, nejspíš zemřel právě při požívání takového elixíru nesmrtelnosti, v němž byla obsažena rtuť.
Jaké další postupy získání nesmrtelnosti vás napadají?