Stará fotografie z doby kolem roku 1940 byla živnou půdou pro veškeré konspirační teorie. Podle nich totiž snímek zcela jasně potvrzoval realitu cestování časem.
Fotografie pořízená v Británii ukazuje pláž během válečné doby. Je na ní mnoho opalujících se lidí, kteří odpočívají a jinak si užívají příjemné slunečné počasí. Jeden z nich ale zaujal konspirační teoretiky. Ti pak tvrdili, že se musí jednat o „kvantového skokana“. Aspoň tedy podle toho, jak se na tomto snímku chová. Fotka byla pořízena v Cornwallu v září roku 1943 a mezi plážovými návštěvníky je jeden, který má být podvodníkem.
Mezi návštěvníky se skrývá podivín
Uprostřed pláže se totiž nachází muž v hnědém obleku. A vypadá, jako kdyby byl přilepen k tomu, co drží v ruce – a co podle zprávy Sun vypadá jako smartphone. Kromě otázek na jeho nepatřičný oděv se uživatelé zapletli hlavně do ostré debaty ohledně jeho činnosti. Velmi rychle si tak vysloužil přezdívku „esemeskující cestovatel časem“. Došlo k tomu poté, co mnoho lidí poukázalo na to, že si projíždí něco na mobilním telefonu.
Dle jiných to bylo zase tvrzení naprosto směšné. Mnohem přijatelnější jim přišlo, že si dotyčný prostě balí cigaretu nebo něco podobného. Několik uživatelů se však i tak stále drželo původní verze. Obrázek z Towan Beach v Newquay byl jasným důkazem, že cestování časem je realita. Jeden z komentujících uvádí: „Eh…zdá se to jenom mně, nebo si tenhle chlap zrovna kontroluje mobil. V roce 1943?“ Reakce na sebe přirozeně nenechaly dlouho čekat.
Mobilní telefon, nebo prostě cigareta?
Další napsal: „Tohle ukazuje, jak moc se změnilo oblečení na pláže! Sako, kravata a klobouk? Tohle se nosilo, když jsem byl dítě, tedy v 50. letech.“ Třetí dodal: „Dobrý postřeh. Je naprosto jasné, že muž na fotce je turista cestující časem a zrovna si kontroluje svoje mobilní zařízení.“ Pár dalších lidí ale jejich naděje rychle zklamalo. Jeden z nich totiž jednoduše podotkl: „Myslím, že si ten chlap zkrátka balí cigaretu!“
Není to rozhodně poprvé, co se nečekaně vynořil takový historický snímek a rozvířil debatu ohledně cestování časem. Fandové umění se například nedávno zarazili u obrazu asi z roku 1860. Na něm je mladá žena, která opravdu vypadá, že zrovna drží iPhone. Další muž s něčím podobným mobilnímu telefonu se objevuje na nástěnné malbě. Ta ovšem pochází ze 17. století a ukazuje Novou Anglii. Jak je to s těmito dvěma „cestovateli“?
Co to ta dívka vlastně drží v ruce?
Obraz s názvem Očekávání ukazuje mladou ženu na cestě mezi keři. Její oči směřují k malému hranatému předmětu, který drží v rukou. Obraz namaloval v roce 1960 Ferdinand George Waldmüller a vznikl tak více jak století před vynálezem mobilních telefonů. Upřeně se dívá dolů, zatímco se blíží k chlapci držícímu květinu. Kritici ovšem tvrdí, že předmět v jejích rukách nemá naprosto nic společného s jakoukoli moderní technologií.
Podle odborníků je – jak už tomu bývá – důvod jejího soustředění zcela prostý. Neupírá oči na displej telefonu, ale jednoduše si čte modlitební knížku. Ty byly malé a šlo o běžnou součást života prakticky každého člověka. Obraz je vystaven v Neue Pinakothek museum v Mnichově v Německu. Jde o sídlo stovek obrazů od 18. do 19. století. První, kdo si potenciálně skrytého detailu všiml, byl vysloužilý vládní úředník Peter Russell.