V hrobě z doby 5. Století na území Čech se našly zlato a drahokamy. Okolní kostry byly oloupené, hrobu ženy se však nikdo nedotkl.
Zhruba před 1 600 lety byla na území východní Bohemie (dnešní Česká republika) pohřbena žena spolu s pokladem z vzácných předmětů. Ty zahrnovaly zdobené čelenky a čtyři stříbrné spony vykládané zlatem a poseté polodrahokamy. Archeologové s muzea v Hradci Králové našli tento hrob z 5. Století v roce 2019 a nedávno zveřejnili o nálezu podrobnou zprávu. Spona a čelenka rozhodně nebyly jedinými poklady.
Nevykradený hrob plný dávného luxusu
Výjimečným nálezem v tomto hrobě byla čelenka zdobená zlatými disky. Dále skleněné korálky, kostěný hřeben, keramické nádoby a železný nůž. Všechny tyto předměty spočívaly vedle ostatků. I pět dalších hrobů nalezených na pohřebišti a odkrytých archeology, obsahovalo kostry. Ty se ovšem již staly terčem vykradačů hrobů a tím pádem byly prosté jakýchkoli vzácných materiálů nebo předmětů.
Rozhodně přitom nemuselo jít o současné lupiče, protože okrádání mrtvol se běžně dělo krátce po samotném pohřbu. Jen hrstka pozemských věcí v těchto hrobech, jako meče nebo nože, nebylo dotčeno, sdělili archeologové. Odhadují, že věk ženy byl 35 – 50 let v době úmrtí. Identifikovali kousky látky spojené se stříbrnými sponami, které patřily dvěma různým látkám. Jedna byla kousek oblečení, které spona držela, druhá pak pohřební rubáš.
Do dalšího vydal nedotčený hrob
Vědci také nalezli na sponách stopy kůže a srsti, nejspíše z dalšího oděvu. Rozbor keramického hrnce odhalil chemické stopy konkrétních druhů tuků a kyselin, takže v této nádobě se nejspíš vařilo a skladovalo maso. Všichni lidé nalezení v těchto hrobech byli věkem mezi 16ti a 55ti lety, ovšem mnoho koster bylo vykradači hrobů velmi vážně poškozeno do té míry, že nebylo možné určit pohlaví zemřelých.
Podrobný rozbor kosterních pozůstatků ovšem odhalil některé náznaky ohledně zdravotního stavu dávných zemřelých. Jeden z nich měl dokonce rakovinu, podle stop na lebce a na pánevní kosti. Jiné kosti nesly známky artritid, další pak známky asymetrie jako následek kulhání, nejspíše po mrtvici. Další výzkum bude zahrnovat radiační rozbor kvůli stanovení přesného stáří hrobů. Může také odhalit, zda šlo o místní lidi nebo o přistěhovalce.