Československý zlatý poklad: Ukradli ho nacisté, zpět ho už ale nevrátili a dodnes není jasné, kde skončil

Československý zlatý poklad. Nacisté ho ukradli a už ho nikdy nevrátili. O tom, kde je dnes, se vedou jen pouhé spekulace. Ztráta takového bohatství nás poznamenala dodnes.

Československý zlatý poklad i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Není to tak dávno, co se státní bohatství odvíjelo od množství vlastněného zlata. Tato vzácná komodita představovala nezávislost a soběstačnost daného státu. Ztráta zlatých rezerv poté znamenala brutální zásah do suverenity země. Krásně to demonstruje Československý zlatý poklad, se kterým bylo v průběhu 20. století nakládáno všelijak a jedná se o další temnou stránku našich dějin.

Československý zlatý poklad

Československý zlatý poklad začal vznikat hned po první světové válce. Vytvoření státního bohatství ve zlatě představovalo důležitý krok k upevnění nezávislého Československa po rozpadu Rakouska-Uherska. Významně se o něj tehdy zasloužil ministr financí Alois Rašín, kterému se podařilo shromáždit 12 tun zlata. Další významnou komoditu tvořily příspěvky českých a slovenských vlastenců. Během dvaceti let se tento poklad rozrostl na 95 tun zlata, díky kterému jsme si v Evropě vydobyli přední místo. To však nemělo mít dlouhého trvání.

Nejsilnějším bojovníkem proti inflaci je zlato. Poráží i nemovitosti
Československý zlatý poklad
iZdroj fotografie: Depositephotos
Veškeré státní zlato nám vzali nacisté a už ho nikdy nevrátili.

Protektorát Čechy a Morava

Už se nejspíš nikdy nedozvíme, jaké by to bylo, kdyby nebyl v březnu 1939 vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. Ačkoliv Hitlerovy mocenské ambice byly založeny především na ideologickém přesvědčení, lehce získaným bohatstvím rozhodně nepohrdl. Československý zlatý poklad mu tak v podstatě bez jakékoliv námahy doslova spadl do klína.

Českoslovenští představitelé se snažili uchovat státní poklad v bankách jiných evropských zemí. Tato snaha však byla marná. Veškeré zlato tak připadlo nacistům, kteří jím mohli financovat svou vojenskou agresi. Dokonce i samotný britský premiér Winston Churchill označil tento akt za „finanční Mnichov“.

zlato
Zlato v hrdle, ale doslova: Takzvané čínské zlato bylo jedním z nejhorších druhů poprav
Československý zlatý poklad
iZdroj fotografie: Depositephotos
Evropské banky odmítly československé zlato uschovat.

Československé bohatství se už nikdy nevrátilo

Mnozí doufali, že se po konci druhé světové války Československý zlatý poklad zase vrátí. Místo toho však nastal táhlý a nelítostný diplomatický boj se západními mocnostmi. Amerika a Anglie požadovaly, aby byly zlatem splacené výdaje na vojenskou výpomoc a znárodněný majetek. Diplomatická pře trvala několik desetiletí. Teprve v roce 1982 se do Československa vrátilo 18,4 tun zlata, což byl pouhý zlomek jeho původního množství.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články