Mnohé pravopisné jevy dělají hlavně v moderní době starost mladým i starým. Různá internetová fóra či diskuze jsou často sbírkou bizarních zkomolenin.
Není třeba se vracet do školních lavic, ačkoli mnoha internetovým diskutérům by to nepochybně prospělo. Ovšem obecně neuškodí si občas zopakovat základy mateřštiny, protože čeština není úplná hračka. Zahraniční studenti pobývající na našich univerzitách ji dokonce často popisují jako „diagnostikovatelnou vadu, nikoli jazyk“. V mnoha případech vás může sice podržet chytrý telefon, vlastní znalost je však nenahraditelná.
Bychom a věc kontextu
Podmiňovací způsob dovede zamotat hlavu v mnoha případech. Zapomeňte ale na „by jsme“ a podobné nesmysly. Jediný správný tvar je „já bych, ty bys, on by, my bychom, vy byste a oni by“. Nic dalšího nepřipadá v úvahu. Kromě toho existují slova stejně znějící, jenže významově odvislá od kontextu. Třeba jako tip a typ. Tip znamená odhad, například nějakého vývoje, zatímco typ odlišuje od ostatních – kupříkladu typ osobnosti.
Velmi častým problémem jsou slova hold a holt. Zatímco „hold“ znamená vzdát někomu poctu, slovo „holt“ je výrazem frustrace. Jenže někomu je to holt jedno, co naplat. Hodně lidí také chybuje v hranolku. Ano, řeč je o fritovaných nakrájených bramborách. Jenže to není ta hranolka, ale ten hranolek, tedy zdrobnělina od hranolu. Jde o podstatné jméno rodu mužského neživotného. Kuře je tedy vždycky s hranolky, nikoli hranolkami.
Od číslovek k tématům
Nad číslovkami mnozí moc přemýšlí, až je nakonec pokazí. V zásadě stačí si jen pamatovat, že za řadovou číslovkou se píše tečka, například boj o 1. místo. Zcela chybné je pak psaní různých koncovek, takže prosím už žádné „5tý“ nebo počítat do „10ti“. Všechno tohle je jasné z kontextu sdělení. Zrádná jsou témata a schémata. Ano, podstatná jména napíšeme s dlouhým é, jenže přídavná už nikoli, tedy pouze „tematický“ a „schematický“.
Slova „díky“ a „kvůli“ jsou často užívána v opačném významu. Rozlišení je ovšem velmi snadné. Díky se vztahuje k pozitivním skutečnostem, kvůli k negativním. Díky snaze jste získali lepší práci, jenže kvůli pozdním příchodům jste pak o vysněné místo přišli. Na závěr použití slova „viz“. Vždycky ho pište bez tečky, protože jde o sloveso. Ptáte se jaké? Je to rozkazovací způsob slovesa vidět, tedy nabádáte někoho, aby se na něco podíval.