Bohatý sedlák, který pojídal lidi včetně dětí, se prohlásil za vlkodlaka. O tom, zda byl vinný, ale panují pochybnosti

Prokázat obžalovaným vinu bylo v minulosti nesmírně jednoduché. Při podezření putovali na mučidla a tam se k činu doznali. Zda však byli skutečnými pachateli, bylo sporné.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

V 16. století trápila okolí německého Bedburgu nedaleko Kolína nad Rýnem série brutálních vražd. Někdo se zde zaměřil převážně na děti, jejichž těla se nacházela znetvořená a často s rozházenými vnitřnostmi. Lidé měli jasno. V okolí řádí vlkodlak, tedy člověk, který se mění na vlka lačnícího po krvi. Snažili se příšeru dopadnout a během jednoho přepadení měli štěstí. V jejich síti uvízl místní movitý sedlák Petr Stumpp.

Mnohé zdroje informací již neexistují

O jeho životě a činech jsou jen kusé informace, protože řada dokumentů byla zničena hlavně za třicetileté války. Ví se, že se narodil v obci Epprath někdy kolem roku 1530. Byl ženatý, ale brzy ovdověl. Z manželství mu zbyla dcera Sybil a chlapec. Také se ví, že z neznámých důvodů přišel o levou ruku. Proto se mu také někdy přezdívá Petr Stumpf, protože „Stumf“ znamená německy pahýl.

Obyvatelé obcí sužovaných sérií vražd byli vyděšení a nechtěli své děti příliš pouštět ven. Muži se na vlkodlaka snažili číhat a v roce 1589 se na ně usmálo štěstí. Po jednom přepadení měli příšeru na dosah a jeden z lovců jí údajně usekl levou tlapu. Nakonec se podařilo údajného vlkodlaka dohonit a obklíčit. Jaké bylo překvapení všech, když se ukázalo, že chytili sedláka Petra Stumppa. Neměl levou ruku a to jako důkaz stačilo.

Vše přiznal po krutém mučení

S prokazováním viny úřady naložily podle tehdejších zvyklostí. Podezřelý sedlák putoval na skřipec, na kterém se měl vyznat ze svých činů a hříchů. Nakonec se v mučírně doznal k tomu, že již od svého mládí lační po krvi. Od ďábla prý dostal pás, který se mimochodem nikdy nenašel, a po jeho nasazení se měnil v krvelačnou bestii. Podle doznání zabil a částečně snědl 14 dětí včetně vlastního syna a dvě těhotné ženy. Pozřít měl i plod.

iZdroj fotografie: Jacques Callot / Creative Commons / Public domain

Doznal se dále k poměru se svojí dcerou, vzdálenou příbuznou Katharinou a k obcování s démonem succubem. Byl poté odsouzen k trestu smrti lámáním v kole. Podle překladu záznamů byl usmrcen zvláště brutálně. V kole mu nejprve rozžhavenými kleštěmi trhali maso a pak mu drtili kosti tupým koncem sekery. Nakonec mu sťali hlavu a jeho tělo spálili. Popraveny a s ním spáleny byly i jeho dcera a příbuzná Katharina.

Jen hlava byla nasazena na kůl a spolu s vyobrazením vlka a kolem vystavena jako varování všem bestiím. Pravdou ale zůstává, že není jasné, zda byl Stumpp opravdu vrahem. Je to samozřejmě možné. Jedna z teorií říká, že mohlo jít o schizofrenika a opravdu mohl být přesvědčený, že rozmlouvá se Satanem. Ale také se jen mohl ocitnout ve špatnou chvíli na špatném místě. Na mučidlech se pak přiznal jenom proto, že nemohl vydržet trýznivou bolest.

Jak se díváte na přiznání, která jsou vynucena mučením?

Zdroj: Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články