Šlechtici byli ve středověku velmi mocnými osobami, kterým mnohé prošlo. Ovšem masové vraždění dětí nebo spory s církví mohly být osudné i jim.
Ve svém mládí byl francouzský šlechtic Gilles de Rais nejspíše obdivovanou a veřejně známou osobností. Zúčastnil se bojů po boku slavné Johanky z Arku a za své zásluhy a statečnost byl jmenován i maršálem Francie. Jeho život měl ale i druhou, stinnou stránku, jelikož přišel o značný majetek a ukázal se jako zvrácená osoba. Utracené peníze se měl pokoušet získat zpět za pomoci okultismu, v němž zásadní roli hrály vraždy dětí.
Statečný voják se značným majetkem
Gilles de Rais se narodil někdy kolem roku 1405. Jeho otec a matka zemřeli, proto ho vychovával dědeček z matčiny strany. Tomu se podařilo pro vnuka domluvit velmi výhodný sňatek, díky němuž získal značné bohatství. Ovšem mladý šlechtic si na rodinný život a starost o panství nijak nepotrpěl a věnoval se válčení. V něm i po boku slavné Johanky z Arku prokazoval velkou statečnost a um a získal si velké uznání.
Po popravě slavné bojovnice se z válečných dobrodružství nakonec stáhl a vedl velmi rozmařilý život. Pokoušel se provozovat velkolepé divadelní hry, které sám napsal a produkoval. Věnoval se i hazardu a dalším zálibám. To velmi rychlým tempem zmenšovalo jeho majetek. Velkou část musel prodat nebo zastavit. S mnoha věřiteli se dostal do sporů, protože nebyl schopen hradit své závazky.
Služebníci děti lákali do šlechticových sídel
Podle všeho to byl důvod, kvůli kterému se začal věnovat okultismu a různým satanistickým praktikám. Při nich byly zapotřebí dětské oběti a Gilles de Rais si to dle všeho užíval. V okolí jeho panství se začaly ztrácet děti, šlechtic později přiznal, že první zabil někdy na přelomu let 1432 a 1433. Děti jeho služebníci lákali do sídel, kde je draze oblékali a hostili. Později skončily v tajných komnatách.
Zde na ně čekalo peklo. Gilles de Rais a jeho nejvěrnější je tu často mučili a nakonec krutým způsobem zabíjeli. Většina z obětí byli chlapci ve věku od 6 do 16 let, ale když nebylo zbytí, šlechtic se svými komplici zabili i dívku. Údajně se měl z jejich smrti radovat a často u mučení masturboval. Oběti pak byly rozřezány a i se šaty spáleny, aby se zahladily všechny stopy ohavného zločinu. Zabít takto měli kolem 150 dětí, ale mohlo jich být i více.
Šlechtici se nestalo osudným vyšetřování mizejících dětí, na které si lidé opakovaně stěžovali, ale únos kněze, s nímž měl spory. Případem se začal zabývat i biskup v Nantes a během vyšetřování vyšlo vše najevo. Gilles de Rais a dva jeho pomocníci byli odsouzeni k trestu smrti. Šlechtic, který se ke všemu doznal, byl pověšen 26. října 1440. Jeho příběh dal námět známé pohádce o Modrovousovi. Někteří lidé jeho vinu zpochybňují a soud považují za pomstu církve, ale většina odborníků se domnívá, že masovým vrahem opravdu byl.
Co mohlo být důvodem, že se bohatý šlechtic a válečný hrdina dopustí vražd dětí?