Starověkou mayskou metropoli mohli archeologové prozkoumat ještě předtím, než ji zničila přírodní katastrofa. Cesta byla v plánu už dlouho, došlo k ní ale teprve nedávno.
Pravdou je, že město se nacházelo na současném území Guatemaly a lidé ho považovali za posvátné. Velmi dlouho tudíž odolávalo jakýmkoli vědeckým snahám provádět zde výzkumy. Obrovské jezero Atitlán se nachází mezi sopkami a během vrcholu mayské civilizace byly jeho ostrovy domovem velké metropole. Bylo tu mnoho rezidenčních budov, chrámů i náměstí, nemluvě o rozsáhlé populaci. Město bylo ovšem z většiny zničeno.
Není jen jedna Atlantida
Ruiny všech staveb se následně potopily asi do hloubky 20 metrů pod jezerní hladinou. K tomu došlo před 2 000 lety a od té doby putovaly příběhy o místní „Atlantidě“. Rybáři si před několika lety všimli něčeho, co považovali za „podvodní město“. To vedlo úřady k zahájení skutečných a rozsáhlých expedic. Od 14. března tak probíhalo potápění a podrobné georeferenční průzkumy. Bylo potřeba vytvořit detailní modely a mapy.
„Tato mise nám dovolila vybudovat základy pro doporučení vytvoření kulturního centra, kde se návštěvníci mohou o místě poučit díky digitální rekonstrukci,“ uvádí Helena Barba-Meinecke, vedoucí INAH Unverwater Archeology Subdirectorate’s Yucatan Peninsula Office. Vědci narazili na ruiny budov a také četné pozůstatky keramiky. Specialisté díky tomu mohou vytvořit první náčrtky i podrobněji zmapovat město, následuje další výprava.
Když přišla přírodní katastrofa
Všechno vlastně zmizelo mezi roky 250–300, když sopka Atitlán vybuchla. Jakmile se skrze vulkán roztřásla střeva planety, láva a odpad zamířily k jezernímu odtoku. S jeho kompletním zablokováním začala voda uvnitř nevyhnutelně stoupat s každým dalším deštěm. Trvalo rok, několik měsíců nebo možná jen pár týdnů, než voda pohltila všechno uvnitř včetně celého města. Jen co se záplava dostala na prahy chrámů, museli všichni opustit svůj domov.
Jezero Atitlán (což v domorodém jazyce Nahuatl znamená „místo s vodou“) se nachází v zelenajících se horách jihozápadu Guatemaly. Kolem něj je kruh sopek a jezero dokonce hraje roli v dávném příběhu o stvoření světa. Po stovky let, cca od 5. století před Kristem, sloužil ostrov uprostřed jezera jako poutní místo. To navštěvovali věřící z celých okolních hor. Kněží tu pak sloužili obřady na přehršli oltářů a dalších monumentů.
Očista rituální i zdravotní
Skutečného jména tohoto ostrova se nejspíš nikdy nedopátráme. V kalných vodách se zatím našlo přibližně 16 sakrálních staveb, komplex ukazuje asi 7 stále stojících stél, ze kterých lze odvozovat, že půjde o posvátné místo. Tyto ruiny nám mohou pomoci pochopit mnohé rituály a konkrétní náboženská přesvědčení dávných Mayů. Byly také objeveny nejméně dvě sauny, které se podobají konstrukcím na dalších mayských náboženských místech.
Právě sauny nebo „potní koupele“ byly klíčovou součástí nejen místních rituálů, ale také léčebných procedur. Poutníci je museli absolvovat, aby se duchovně očistili, než mohli přistoupit k oltářům. Spolu s tím napravovali také četné choroby a celkovou nerovnováhu uvnitř svých těl. Věci jako ohořelé lidské zuby pak svědčí o posvátných ohních. Těmi kněží vytvářeli prorocký kouř a vykládali prorocké zprávy od svých bohů.
Jaká historická místa vás dále zajímají?