15 mystických objevů starého Egypta, které vám učarují. Země faraonů nepřestává ohromovat

Od pyramid v Gíze po Rosettskou desku, kterou napsali kněží. Egypt je studnou rozsáhlých příběhů a mnoha tajemství.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Everett - Art
                   

Rejstřík fantastických objevů egyptologů nekončí je mnohem širší než několik hrobek. Archeologové neustále objevují nová a nová naleziště a artefakty. Výčet toho, co už nalezli, sahá od mumie chlapce-krále přes Rossetskou desku po svitky ukrývající modlitby, evangelia a magické rituály. Hrobka krále Tutanchamona je bezpochyby nejproslulejším z objevů, který byl na půdě tohoto státu kdy učiněn a její jméno zná nejspíš každý.

Počátek v Údolí králů

Hrobka Tutanchamona byla odkryta roku 1922 týmem badatele a cestovatele Howarda Cartera. Kromě samotného sarkofágu byla plná fantastických pokladů a smrtelná maska faraona se stala ikonou. Cartera samotného od té doby ovšem potkávaly samé nepříjemnosti. Jeho kanárka sežrala kobra, on se řízl při holení a chytil infekci. Tutanchamon zemřel jako náctiletý a dle ostatků trpěl mnoha chorobami a chodil celý život o holi.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rosssetská deska se datuje do roku 196 před Kristem a stvrzuje právo faraona Ptolemaia na vládu nad Egyptem. Proslavilo ji to, že je napsána třemi jazyky – hieroglyfy, démoticky a řecky. Objevena byla roku 1799, tehdy byla však známá jen řečtina. Protože ale jazyky popisují stejné věci, pomohla řecká verze spolehlivě rozluštit obě další jazykové mutace. Dnes je kámen v Britském muzeu, Egypťané ovšem požadují jeho návrat do vlasti.

Stříbro a pergameny

V roce 1939 byla v Tanisu v deltě Nilu odkryta hrobka Psusennese I. Faraon byl pohřben v sarkofágu ze stříbra spolu s ohromující zlatou pohřební maskou. Proto se mu někdy říká „Stříbrný král“. Kvůli vlhkosti místa nálezu některé artefakty nepřežily, zachovaly se ovšem amfory s orgány a některé shabti figurky, které měly faraonu sloužit v posmrtném životě. Protože byla ale hrobka nalezena počátkem Druhé světové války, nedostalo se jí příliš pozornosti.

iZdroj fotografie: University of Oxford & Egypt Exploration Society

Mezi lety 1896 až 1907 našli archeologové Bernard Grenfell a Arthur Hunt víc jak 500 000 papyrů, všechny v ruinách Oxyrhynchusu, města v severním Egyptě. To během římské nadvlády nad Egyptem velmi vzkvétalo a příhodné klima zachovalo papyry v dobrém stavu. Svitky obsahují křesťanská evangelia, magické formule a najde se mezi nimi dokonce smlouva na upravení starověkého zápasu. Dnes je soubor ve sbírkách v Oxfordu.

Zdroj: LiveScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články