Al Capone má na svědomí minimálně desítky lidských životů. Spravedlnost ho dostihla kvůli neplacení daní

Mezi mafiánskou elitu Al Caponemu pomohla prohibice a jeho sklony k bezohlednému násilí. Na veřejnosti se snažil prezentovat jako celebrita a lidumil.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pokud se někde vysloví slovo mafie, téměř každému se okamžitě vybaví šéf mafiánského podsvětí Chicaga za dob americké prohibice. Mafiánský boss, celým jménem Alphonse Gabriel Capone známý jako Al Capone, dokázal ve 20. letech 20. století vybudovat jednu z největších zločineckých organizací generující pohádkové zisky. Za vším se skrýval nejen jeho organizační talent, ale sklony k násilí, které jemu ani jeho gangu nebylo cizí. Dokázali tak zastrašit nebo zlikvidovat konkurenci. Ale ani Al Capone nakonec spravedlnosti neunikl.

K mafii se dal již v mladém věku

Al Capone pocházel z chudé rodiny italských přistěhovalců, jeho otec byl holič a matka švadlena. Dobře se neučil, pracoval třeba v cukrárně, továrně a podobně. Ale již jako teenager se začal zaplétat s malými zlodějíčky a nakonec se začal stýkat s mafiánským bossem Johnnym Torriem. Ten ho s sebou poté vzal do Chicaga, kde Al nejprve působil jako vyhazovač. Pracovali pro bosse místní mafie a Toriova strýce Jima Colosima.

Když začala v roce 1920 prohibice, Colosimo se nechtěl zaplést do lukrativního obchodu s alkoholem. Torio ho proto s pomocí Al Caponeho zavraždili – Torio se stal šéfem a Al jeho pravou rukou. Když byl Torio v roce 1925 postřelen, předal řízení organizace Al Caponemu a stáhl se. Změna vedení znamenala, že jednou z hlavních prosazovacích metod gangu se stalo násilí. Většina jiných organizaci v Chicagu a okolí s Al Caponem začala chtě nechtě spolupracovat. Kdo nebyl spolupráci nakloněný, čekala ho smrt.

iZdroj fotografie: Public Domain

Podniky odmítající Al Caponeův alkohol vybuchovaly, ale nejviditelnější bylo násilí mezi gangy. Největším soupeřem byl North Side Gang ovládaný Bugsem Moranou. Al Caponeův gang 14. února 1929 sedm členů konkurenční skupiny doslova rozstřílel ve střetu známém jako Masakr na svatého Valentýna. V době vrcholu gang podle odhadů vydělával na dnešní přepočet 1,4 miliardy dolarů ročně, tedy 31 miliard korun. Peníze mu proudily nejen z alkoholu, ale i prostituce, vydírání a dalších nelegálních činností.

Vlivné lidi Al Capone dokázal uplatit

Peníze také pomáhaly Al Coponemu udržovat zdání jeho nepolapitelnosti. Měl podplacenu řadu policistů, úředníků a dalších vlivných osobností. V Chicagu za hospodářské krize otevřel vývařovny pro nezaměstnané a prezentoval se jako celebrita a mecenáš. Dostal se například i na titulní stranu časopisu Time. Ale v pozadí proti němu začali vystupovat lidé z Úřadu pro prohibici a započaly mu tak těžké časy. Nejprve byl na několik měsíců ve vězení kvůli skrytému nošení zbraně.

Ačkoli se mu u soudu nikdy nepodařilo prokázat spojitost s žádnou vraždou, doplatil na skutečnost, že řádně neplatil daně, a v roce 1931 byl kvůli tomu odsouzen k 11 letům vězení. Během pobytu ve věznici se začal projevovat jeho neléčený syfilis, jímž se nakazil někdy na začátku 20. let. V roce 1939 byl ze zdravotních důvodů propuštěn. A v roce 1946 lékaři konstatovali, že je mentálně na úrovni dítěte. Al Capone nakonec zemřel roku 1947 ve věku 48 let na mozkovou mrtvici.

Proč podle vás mohl Al Capone získat takovou moc?

Zdroj: HistoryHit
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články