Zombie apokalypsa? Lékaři se už setkali se 3 chodícími mrtvolami. Každou z nich obhájili trochu jinak

Když si pustíte hororový snímek nebo film o apokalypse, máte setkání s fiktivními zombie prakticky jisté. Na stejný stav se dá ovšem narazit i ve skutečnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zombie. Živí mrtví. Oživlé mrtvoly neboli nemrtví. Ať už jim budeme říkat jakkoli, podstata je prakticky vždy stejná. Kdysi to byli lidé, teď se ale vrátili z hrobů, prochází světem a většinou mají pořád hlad. Jakmile vás zraní nebo kousnou, dříve nebo později asi rozšíříte jejich řady. Spolu s upíry jde o dost možná nejoblíbenější monstra populární kultury. Dvojice vědců se vydala je prozkoumat, závěry publikovali v The Lancet.

Může to skutečně potkat člověka?

Termín pochází z folklóru Haiti, ve kterém je zombie mrtvé tělo oživené pomocí několika metod. Jde především o magii voodoo. Moderní verze často zahrnují spíše různé viry, radiaci, parazity a další patogeny. V 90. letech se Dr. Chavannes Douyon a profesor Roland Littlewood rozhodli blíže prozkoumat haitský fenomén. Tedy to, zda místní bezduší lidé byli reálnou možností, nebo šlo skutečně jen o povídačky a legendy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V roce 1997 publikovala dvojice badatelů studii v The Lancet, v níž rozebrali případy 3 jednotlivců z Haiti. Šlo o lidi, které místní komunita jako zombie označovala. První byla 30letá žena, která údajně zemřela krátce poté, co onemocněla. Její rodina popisovala, že chodí „jako zombie“ již 3 roky po této události. Další terč výzkumu byl muž, který „zemřel“ v 18 letech. Probudil se po kohoutích zápasech o 18 let později.

Nikoli kouzla, ale konkrétní diagnózy

Posledním případem měla být žena, která také „zemřela“ v 18 letech, ale 13 let po své smrti byla ostatními spatřena. Oba vědci prozkoumali pečlivě všechny tyto tři „zombie“ a zjistili, že se rozhodně nejedná o oběti nějakého zlého kouzla. Místo toho jejich zombifikaci může celkem jednoduše vysvětlit medicína. První „zombie“ měla totiž katatonickou schizofrenii. Jde o vzácnou chorobu, která způsobuje bezcílný pohyb připomínající chůzi nemrtvého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhá „zombie“ prodělala vážné poškození mozku a trpěla také epilepsií. Průzkum třetí „zombie“ pak odhalil, že tato žena má pouze mentální poruchu učení. „Lidé s chronickou schizofrenií, poškozením mozku nebo poruchami učení se dají na Haiti normálně potkat mezi ostatními. Je pak velká šance, že budou pokládáni za někoho, komu chybí vůle nebo paměť, což je v komunitě charakterizuje jako zombie,“ uvádí badatelé ve studii.

Lidé, kteří se považují za mrtvé

Existuje také specifická porucha, tzv. Cotardův syndrom neboli syndrom chodící mrtvoly. Takto postižení pacienti si myslí, že jsou mrtví, neexistují nebo nemají v těle krev či některé orgány. Nereagují tak na jakékoli racionální vysvětlení, že jsou opravdu živí. Vědci se ale domnívají, že to jsou velmi vzácné případy, a nikoli ty na Haiti. Nijak to však nesnižuje znepokojivost zdokumentovaných výskytů tohoto syndromu a jeho projevy.

V jednom takovém případě si žena ve věku 53 let stěžovala, že je mrtvá a páchne jako hnijící maso. Trvala na odvozu do márnice, aby mohla být s dalšími zemřelými. Muž ve věku 65 let si vyvinul představu, že mu přestaly pracovat orgány včetně mozku. Dokonce i jeho domov – zcela normální dům – se v jeho očích rozpadal. Je tedy otázkou, zda se lidské zombie skutečně vyskytují, nebo jde spíš o ventilaci našeho nelehkého vztahu s vlastní smrtí.

Které zpracování zombie se vám líbilo nejvíc?

Zdroj: TheLancet
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články