Co dělat, když se ztratíte v lese: Záchranný plán, a také zkušenost ženy, která tam zůstala celých 17 dní

Dobrou zprávou je, že drtivá většina ztracených lidí v lese je nalezena během jednoho dne. Pokud se tak však nestane, není zdaleka vše ztraceno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud si myslíte, že zázračný únik ztracených lidí v nesnázích je pouze náplní hollywoodských filmů, zde je příklad ze skutečného života. Před třemi lety se během května instruktorka jógy Amanda Eller ztratila na celých 17 dní v havajských lesích. Během běžného výletu se rozhodla zastavit a odpočinout si. Po krátké relaxaci najednou netušila, kudy se vrátit k autu, kde nechala i svůj telefon. Pětatřicetiletá žena incident přežila jen díky tomu, že se odmítla vzdát i přes skutečně drsné podmínky. Dodržovala nezbytné zásady a 17. den byla nalezena záchranářským týmem.

Zásady, kterých se v opuštěném lese držet

Jakmile si uvědomíte, že jste ztraceni, použijte klasickou metodu přeživších „STOP“. Jednoduše řečeno toto slovo vypovídá heslovitě o tom, že je důležité se zastavit, zůstat v klidu, přemýšlet, pozorovat a mít nějaký plán. Sice se to snadno řekne, ale propadnout panice je ta nejhorší možnost a většinou končí tragicky. Raději se v klidu posaďte, zůstaňte, kde jste, a uvažujte o možnostech.

Americká agentura lesní správy radí, že byste neměli nikam chodit, dokud nemáte plán. Místo paniky raději shromážděte informace, které vám pomohou zjistit, kde byste mohli být. Mapa a kompas jsou výhodou, ale i bez nich se dá přežít. Podmínky jsou samozřejmě o dost složitější, ale všechno se dá zvládnout Je to váš život, tak o něj bojujte za každou cenu!

Myslete vždy dopředu

Udělejte si inventuru různých možností a poté vyberte tu nejlepší z nich. Můžete např. pokračovat v cestě, kterou jste začali, nebo se vracet směrem, odkud jste přišli. Pokud jste však zranění nebo se stmívá, je nejlepší zůstat v klidu. Zranění by se mělo zcela jistě vyřešit jako první. Vyhnete se tak možnému zhoršení a budete lépe fungovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Stojí to pevné nervy, ale nakonec to zvládnete

Dalším důležitým faktorem je přežít samotnou noc. Pokud máte po ruce nějakou svačinu, tak jedině dobře. Je však nezbytné se shromážděnou potravou šetřit. Z krátkodobého hlediska vám postačí udržet se v teple pomocí toho, co máte po ruce. Nemusíte hned rozdělávat na první noc oheň, když nemáte čím ho rychle udělat. Je to vyčerpávající. Místo toho vyčkejte raději na ráno, kdy budete mít chladnou hlavu.

Z dlouhodobého hlediska je nutné mít zdroj vody, přístřešek, který vydrží nepřízeň počasí, a oheň. Jedná se o velmi dlouhou cestu, kdy člověk bude mít chuť to vzdát. Avšak i když se vám nemusí zpočátku dařit, tak hodit flintu do žita není nikdy řešením. Stojí to krev, pot a slzy. Nemusíte být šikovní, stačí jen do toho dát všechno a nemrhat časem.

Buďte připraveni na nejhorší

Je možné, že jste si už něčím podobným prošli, a jste tedy určitě ponaučeni. Ti, kteří se chystají na cestu a nemají tuto zkušenost, se jen tak nevymluví na televizní obrazovky, kde zrovna viděli nějaký ten film s Robinsonem Crusoem. Nechte televizní obrazovky stranou a raději před odjezdem řekněte svým blízkým, kam vlastně vyrážíte. Při případném pátrání vám to může velmi pomoci.

iZdroj fotografie: Unsplash

Co s sebou do divočiny?

Pokud s sebou nechcete tahat několik batohů s nářadím pro přežití, tak nemusíte. Stačí vám základní vybavení. Teplé oblečení a lékárnička je samozřejmostí. K pobytu vám zcela jistě také pomůže, když si zabalíte stan a spacák. Pokud se jedná o drobnější vybavení, které nacpete jednoduše do tašky, nesmí chybět zapalovač, ostrý nůž, baterka a opalovací krém. Svačina pro vás může být také záchrannou pákou. Nejdůležitější ze všeho je však mobilní telefon a ideálně powerbanka.

Důvěřujte záchranným týmům

Pokud nejste schopni požádat o pomoc sami, záchranná operace obvykle začíná, když někdo z vašeho okolí nahlásí vaše zmizení. Jak bylo již zmíněno v úvodu, drtivá většina lidí ztracených v divočině se najde během jednoho dne. Vždy tomu tak ale být nemusí. V určitých podmínkách je například těžké někoho zahlédnout. Stále to však neznamená, že záchranná akce nemůže být úspěšná. V těchto chvílích je důležité zůstat v klidu a udělat vše pro to, abyste byli v pořádku a zdraví.

Pokud jste se v podobné situaci ocitli, jak jste postupovali?

Zdroj: USDA
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články