Základní informace o očkování proti covidu aneb Co by měl každý člověk vědět? Zkreslující informace kolují všude kolem nás

Vakcinace proti nemoci covid–19 u nás běží na plné obrátky, přesto ji však provází mnoho zavádějících informací a nepravd.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Miliony lidí v České republice už dostaly svou první dávku vakcíny proti koronaviru. Roste i počet těch, kteří mají očkování kompletně za sebou. Se spuštěním očkovacích center bez registrace zájem o vakcinaci opět vzrostl a lidé u nich stojí denně fronty. Stejně ale tuto operaci provází zavádějící, nepřesné, a dokonce zcela mylné informace. Ty logicky způsobují mnoho zmatků i to, že někteří lidé mají k očkování značnou nedůvěru.

Co se hodí vědět před samotným očkováním

Vakcinace proti covidu–19 je dobrovolná a až na některé výjimky úkon hradí zdravotní pojišťovna. Na očkování se tak může objednat každý člověk v Česku, pokud splňuje podmínky. Jejich aktuální znění vždy najdete na webu ministerstva zdravotnictví. Existuje spousta dalších stránek, které jeho informace přebírají, ale i mnoho takových, které uvádí údaje zcela chybné či úmyslně lživé. Web ministerstva je proto hlavním zdrojem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aktuálně je očkování přístupné pro každého občana ČR staršího 12 let. Praktičtí lékaři ho pak doporučují hlavně starším lidem, ohroženým skupinám a občanům se sníženou imunitou. Momentálně je otázkou vakcinace u nejmenších dětí. Povolené ho mají i kojící ženy, lidé s imunodeficitem nebo po závažných operacích, jako je třeba transplantace orgánů. Výjimečně může být očkování pro jedince rizikem, takové případy jsou ale velmi vzácné.

Zákonný zástupce, prodělání nemoci a další

Zájemci ve věku od 16 let mohou dorazit bez zákonného zástupce. Děti ve věku 12–15 let potřebují i jeho osobní přítomnost. Očkování je přístupné lidem s prodělanou nemocí, pokud nemají virus ve svém systému. Vakcinace těsně po nemoci se ovšem nedoporučuje. Pokud se nakazíte při čekání na termíny, oba budou zrušeny. Registrace však nadále platí a nové termíny dostanete automaticky, na telefon vám přijdou PIN kódy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud dojde k infekci po první dávce, je druhá odložena až po vyléčení. Chování před očkováním není pevně stanoveno, doporučuje se vyhýbat alkoholu a návykovým látkám a spíše se šetřit. To platí i po samotném podání vakcíny. Není potřeba přijít nalačno, normálně se nasnídejte, a pokud užíváte léky, nevynechávejte je. Obecně se nedoporučuje souběh vakcinace proti covidu a dalších očkování bez ohledu na jejich druh.

Zdroj: MZČR, SÚKL

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články