Záhadný konec Jiřího Schelingera: Někteří tvrdí, že se ho chtěla zbavit Státní bezpečnost

Smrt Jiřího Schelingera přichází nečekaně a příliš brzy. Objednala si jeho vraždu Státní bezpečnost, když začal vystupovat protisystémově? Nebo to vážně byla jen tragická nehoda?

Jiřího Schelingera i Zdroj fotografie: soukromý archiv Milana Schelingera / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zpěváka Jiřího Schelingera znal v 70. letech úplně každý. Dodnes rádia hrají jeho největší šlágry, jako je píseň „Jsem prý blázen jen“ nebo „Holubí dům„. Své fanoušky si podmanil svým neotřelým chraplavým hlasem, který jeho baladám dodával podmanivou hloubku. Jeho kariéra i život však skončily až příliš brzy. Za záhadných okolností umírá ve věku 30 let. Dodnes se neví, jestli šlo o cílenou sebevraždu, nešťastnou nehodu nebo objednanou vraždu tehdejší Státní bezpečností.

Život Jiřího Schelingera

Jiří Schelinger byl součástí zrodu československé hardrockové scény. Dnes z rádií známe jen pár jeho profláknutých hitů, které schválil i tehdejší komunistický režim. Skalní fanoušci, kteří třeba navštívili některý z jeho koncertů, si možná vzpomenou, že postupem času ve svých písních poměrně přitvrdil. Proto se spekuluje o možnosti, že se Státní bezpečnost chtěla Jiřího Schelingera zbavit. Dlouho se však věřilo, že spáchal sebevraždu. Jeho bývala manželka Jitka Poledňáková po letech přiznala, že zpěvák dost pil a kouřil marihuanu, která v něm vyvolávala sebevražedné myšlenky. Pod vlivem drog a alkoholu pravděpodobně byl i v onen osudný večer v Bratislavě.

iZdroj fotografie: soukromý archiv Milana Schelingera / Creative Commons / CC BY-SA

Natáčení v Bratislavě

Jiřího Schelingera si do Bratislavy pozvala Československá televize na natáčení pořadu „Televizní klub mladých„. Původně s ním měla jet i jeho bývalá žena, která však krátce před cestou onemocněla. Jirka tak vyráží do Bratislavy sám. Jeden večer tráví ve společnosti dvou mužů v restauraci U Františkánů. Cestou do hotelu se má Jirka s jedním z mužů vyhecovat ke skoku do Dunaje. Zatímco muž skok do ledové řeky přežije, známý zpěvák už nikdy nevyplave. O měsíc později se jeho tělo ukáže o pár kilometrů dál. Vážně šlo jen o opileckou nehodu, která skončila až příliš tragicky?

Terč Státní bezpečnosti

Teorie o tom, že na smrti Jiřího Schelingera mohla mít zájem Státní bezpečnost, se vyrojily téměř okamžitě po jeho smrti. Složka s jeho případem byla přísně tajná a příbuzným prý dokonce tvrdili, že byla na konci vyšetřování skartovaná. Podle některých zdrojů neměli být příbuzní přizváni ani k identifikaci těla, která prý proběhla jen pomocí fotografie.

Sebevražda a únos lodi. Přidejte se k dánské Asijské společnosti na její dramatické plavbě do Indie kolem roku 1700

Pitevní zpráva měla údajně obsahovat několik mylných informací, které podporovaly spekulace o tom, že zpěvák smrt pouze nahrál, aby mohl utéct do Západního Německa. Když se o mnoho let později spis s případem Jiřího Schelingera dostane do rukou jeho bratra Milana, není už pochyb o tom, že nalezené tělo skutečně patřilo Jirkovi. Jedinou záhadou tak zůstává důvod jeho náhlé smrti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články