Louis Le Prince byl prvním, kdo kdy něco natočil na kameru. O několik let tak předběhl ostatní vynálezce. Dnes ho však již nikdo nezná. Může za jeho zmizení konkurenční rivalita?
Louis Le Princ je dnes už neznámá osoba. Přesto je dost možné, že by bez něj dnešní kinematografie vypadala úplně jinak. Byl totiž prvním, kdo vynalezl takzvané pohyblivé obrázky a prvním, kdo natočil něco na kameru. O několik let tak předběhl dnes uznávané průkopníky kinematografie, jako je Thomas A. Edison nebo bratři Lumiérové. Louis však z povědomí širší veřejnosti zmizel stejně náhle, jako ze svého vlastního života.
Nadaný Louis Le Prince
Louis Le Prince byl synem francouzského důstojníka Louise Adolphe Le Prince, který se blízce přátelil s Louisem Daguerrou. Daguerra byl nadšenec do rozvíjející se fotografie a jedním z průkopníků. Mladý Louise tak tráví v jeho dílně většinu svého dětství a rodinný přítel ho školí v tomto revolučním umění. Malování a chemii studuje také na univerzitě v Paříži.
V roce 1866 se stěhuje do anglického Leedsu, kde potkává svou budoucí ženu Elizabeth Whitleyovou. Elizabeth je nadaná umělkyně a mladý pár společně založí školu užitého umění. Mezi lidmi si získají oblibu svými fotografiemi vyvolávanými na kovu či keramice, a dokonce jsou pověřeni portrétovat i anglickou královnu Victorii.
Zrod filmu
Už v té době se Louis Le Prince zabývá vynálezem pohyblivých obrázků. Experimentuje s několika objektivy, které by zabíraly scénu z různých úhlů. Svou kameru s 16 čočkami si nechá dokonce patentovat, ale jeho výzkum pokračuje dál. Postupně se dopracuje až ke kameře s jedním objektivem, se kterou pořídí první záběr na světě. Natočí provoz na mostě v Leedsu a pár rodinných videí ze zahrady. Promítání však probíhá pouze v rodinném kruhu.
Záhadné zmizení
V roce 1890 plánuje Louis Le Prince veřejnou projekci na Manhattenu, kam se má se svou rodinou stěhovat za prací. V ruce drží patent na svou kameru s jedním objektivem, který si právě nechal potvrdit na francouzském úřadě. Zpátky do Anglie se má vracet s kamarády, kteří cestují z Paříže. Dne 16. září 1890 nastupuje do vlaku na stanici ve francouzském Dijonu, ale v Paříži už nevystoupí.
Francouzská policie po vynálezci důkladně pátra i ve spolupráci s anglickým Scotland Yardem. Louise ani jeho zavazadla však nikdy nikdo nenajde. Dodnes není jasná příčina jeho zmizení. Některé teorie hovoří o sebevraždě kvůli finančním potížím. Toto tvrzení však bylo vyvráceno, protože se mu naopak vedlo velice dobře. Pravděpodobnější je teorie o konkurenčním vražedném spiknutí, které měl údajně zinscenovat sám Thomas A. Edison.