Ideál ženské krásy v čase: Trendy minulosti začala přepisovat Marilyn Monroe, podle průzkumů z roku 2018 by žena měla vážit 60 kg

Pravděpodobnost, že by se muži a ženy kdy shodli na skutečně dokonalé verzi ženského těla, je naprosto mizivá. Ženy jsou raději štíhlé, muži mají rádi plnější, což platilo vždycky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Symbolika dokonalosti byla vždycky v kyprosti, štíhlosti, atletičnosti a svalnatosti. I dnešní podoba tak osciluje mezi těmito pozicemi. A napadlo vás někdy, jak byste chtěli vlastně vypadat, kdybyste si mohli svoje tělo navrhnout? Asi málokdo by to udělal stejně, jako vypadá nyní. Proč tomu tak je? Protože ideál zkrátka znamená pro každého něco trochu jiného. A základní vlastností takového ideálu je, že je nedosažitelný.

Hon za virtuálním přeludem

Mnoho ideálů dnes nastavují především sociální sítě, jde však o naprostou chiméru. Podle těchto ukázek je dokonalá hubená žena, pročež ji za krásnou považuje většina společnosti. Ovšem bezchybně nafocená ženská pleť, vypracované břišní svaly, chemicky vybělené zuby nebo obří řasy nejsou v žádném ohledu realitou. Jde pouze o uměle vytvořený obraz, který je veden přílišným očekáváním od vlastního těla, kvůli čemuž mnoho žen trpí.

Dopadem na sledující jsou pak úzkostné poruchy a pocit nedostatečnosti, pokud na tom ony nejsou stejně. Honí se ovšem za přeludem, který nebyl vytvořen přirozenou cestou, ale počítačovou retuší a dalšími efekty. Než se podíváme na dokonalost z vědeckého hlediska, udělejme si krátký výlet do historie. Tedy jak se vzor krásy vyvíjel za poslední 3 000 let. Obstála kdysi opravdu autoritativní pravidla určující vzhled ve zkoušce časem?

Historické epochy a preference

Ženský ideál byl nejsvobodnější a nejvíce nespoutaný pravděpodobně ve starověkém Egyptě. Nikoho tu totiž nepohoršovalo sexuálně žít ještě před svatbou, případně rozvod manželského páru. Ženský vzhled byl důležitý v ohledu dlouhého copu a výrazně namalovaných očí. U starých Řeků byla až do stvoření Afrodity Knidské brána hlavně žena s mužským tělem. Výrazný zlom přišel během renesance. Chování a vzhled manželky totiž odrážel manžela.

Například v renesanční Itálii bylo za ladné tělo pokládáno to s plnými boky a velkými ňadry. Na druhé straně ve viktoriánském období se ženy stahovaly pomocí korzetu co nejtěsněji. Cílem byla postava ve tvaru přesýpacích hodin. Charlestonská éra si zase žádala ženy s chlapeckým tělem, která ukrývala jak poprsí, tak i pas. Žena 30. let vletěla do tohoto trendu s kulatějšími tvary a štíhlým pasem, čímž začal zlatý věk Hollywoodu.

Postupné přibližování se realitě

To vše trvalo 20 let, než se na světě objevila americká herečka Marilyn Monroe a stala se největším sexsymbolem této éry. Rok 2000 se pak stal dobou postmoderních krásek, kdy musí žena pro oblibu splňovat několik podmínek. Očekávají se výraznější vnady (prsa a hýždě) a zároveň ploché břicho. Dokonalost ovšem nebyla nikdy tak mimo dosah člověka jako právě v posledních několika dekádách. Mnoho žen proto zamířilo pod čepel chirurgů.

Podle posledních průzkumů si ale mnoho lidí oddechne. Ideál se totiž pomaličku stále více přibližuje skutečnosti. Obě pohlaví preferují štíhlé tělo, ale ženy menší prsa. Muži si užijí rádi plnější tvary, nicméně preferují absenci umělých zásahů. Z průzkumů z roku 2018 plyne ideální výška 168–170 cm, pas 60–68 cm a váha 58–60 kg. Pokud bychom hledali ideální ženu ve světě celebrit, bude to nejspíš americká herečka Kelly Brook.

Jak si představujete dokonalé tělo?

Zdroj: BuzzFeed
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články